Turkcell'in 3. çeyrek net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 yükselerek 707 milyon TL'ye ulaştı Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu: Yılın 3. çeyreği, uluslararası piyasalarda Türkiye ve Turkcell'e olan güveni bir kez daha kanıtladığımız çok başarılı bir dönem oldu

İSTANBUL (AA) - Turkcell'in 3. çeyrek net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 yükselerek 707 milyon TL'ye ulaştı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell Grubu ve Turkcell Türkiye gelir ve FAVÖK açısından tüm zamanların en yüksek çeyrek performanslarına imza attı. Konsolide bazda gelir geçen yılın 3. çeyreğine göre yüzde 6,4 büyüme ile 3 milyar 364 milyon TL'ye ulaşırken, grup FAVÖK'ü yüzde 10,5 artarak 1 milyar 161 milyon TL'ye yükseldi.

FAVÖK marjı ise güçlü mobil ve sabit genişbant gelirlerine ek olarak mobil servislerin de katkısıyla yüzde 34,5'e çıktı. Tek seferlik etkiler hariç grup net karı yüzde 17,8 yükselerek 707 milyon TL'ye ulaştı. Net kar, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) göre 630 milyon TL olarak gerçekleşti.

Grup gelirlerinin yüzde 91'ini oluşturan Turkcell Türkiye'nin gelirleri yüzde 9,9 artışla 3 milyar 74 milyon TL'nin üzerinde gerçekleşti, Turkcell Uluslararası da 235 milyon TL gelir ve yüzde 29,6 FAVÖK marjı kaydederek katkı sağlamaya devam etti.

Turkcell'in genişbant üzerine inşa ettiği servislere yönelik talep 3. çeyrekte artmaya devam etti. Turkcell TV, çeyrek bazında 131 bin artış ile 342 bin müşteriye ulaştı. Kısa bir süre önce sesli ve görüntülü konuşma hizmeti de vermeye başlayan BİP'in indirilme sayısı 1,4 milyona yükseldi. 166 ülkeden kullanıcıların indirdiği, Türkiye'nin ardından Almanya ve Kuzey Kıbrıs'ta lanse edilen BİP, yakın zamanda Ukrayna ve Belarus'ta da kullanıma açılacak. Türkiye'nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo'nun aktif kullanıcı sayısı 3. çeyrekte 1,3 milyonu aşarken, Turkcell Müzik'in indirme sayısı ise ilk 9 ayda yaklaşık 1,6 milyona ulaştı.

 

- Abone başına data kullanımı aylık 1,6 GB

 

Büyümedeki bir diğer güç olan data gelirleri yüzde 34,2 yükselerek 975 milyon TL'ye ulaştı. Bu temel olarak akıllı cihaz penetrasyonu, kullanıcı sayısı ve data kullanımındaki artışa bağlı olarak yüzde 37,2 artan mobil genişbant ve yüzde 26 artan sabit genişbant gelirleri sayesinde gerçekleşti. Aylık abone başına data kullanımı 1,6 GB'ye kadar çıktı. Turkcell şebekesindeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 49'a ulaşarak data kullanımındaki bu artışı destekledi.

Turkcell Türkiye inovatif servisleri, mobil internetteki hız ve kalitesinin yanı sıra, en iyi müşteri deneyimi hedefiyle de mobil tarafta faturalı abone bazını genişletmeye devam etti. Çeyrek bazında 278 bin artış gösteren faturalı mobil abone sayısı 16,1 milyon oldu ve toplam mobil abone bazının yüzde 47,1'ine ulaştı. Turkcell Türkiye'nin 2015 3. çeyreğindeki toplam mobil abone sayısı ise 34,2 milyon oldu. Abone başına elde edilen aylık gelir yıllık bazda yüzde 9,7 artarak bu çeyrekte mobil sektörün en yüksek seviyesi olan 26,1 TL'ye ulaştı.

Turkcell Türkiye, 2015’in 3. çeyreğinde eve kadar fiberde de başarısını artırarak sürdürdü. Fiber ve ADSL aboneliklerinde toplam müşteri sayısı 1,4 milyonu aşan Turkcell Türkiye, FTTH abone sayısını 851 binin üzerine çıkardı.

 

-"Başarılı sonuçlar önümüzdeki dönem için bizi cesaretlendiriyor"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Yılın 3. çeyreği, cesur adımlar attığımız, bu adımları güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarla taçlandırdığımız, uluslararası piyasalarda Türkiye ve Turkcell'e olan güveni bir kez daha kanıtladığımız çok başarılı bir dönem oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Yönetim Kurulu, üst yönetim ve çalışanlar arasındaki uyumlu ekip çalışması sayesinde zorlu makroekonomik şartlar altında başarılı sonuçlar kaydettiklerini belirten Terzioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu başarılı sonuçlar bizleri önümüzdeki dönem için daha da cesaretlendiriyor. Yılın ilk 9 ayında kaydettiğimiz yüzde 5,5 büyüme ve yüzde 32,7 FAVÖK marjımızı dikkate alarak 2015 FAVÖK hedefimizi yükseltiyoruz. Bu doğrultuda, 2015 için daha önce yüzde 31-32 olarak öngördüğümüz FAVÖK marjı hedefimizi yüzde 32-32,5 seviyesine artırıyor, yüzde 6-9 olan gelir büyümesi hedefimizi Turkcell Türkiye için yüzde 10, Turkcell Grup seviyesinde yüzde 6 olarak güncelliyoruz.

Turkcell'in yeni vizyonu ve bu kapsamda atılan stratejik adımlar, piyasalarda da karşılığını buldu. Rekor denebilecek kadar kısa bir sürede dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da 'yatırım yapılabilir' notu alan tek Türk şirketi olduk. Şirketimizin altyapı yatırımları, mevcut borçların yeniden yapılandırılması ve oluşabilecek yatırım fırsatlarının finansmanında kullanılmak üzere 2,9 milyar dolar tutarında fonu 2 ay gibi kısa bir zamanda kullanıma hazır hale getirdik. Bu çerçevede, 5 uluslararası bankayla çok iyi şartlarda, teminatsız 500 milyon dolar ve 445 milyon avro tutarında uzun vadeli bir kredi anlaşması imzaladık."

 

-"Aldığımız frekanslar bizi 5G'nin de lideri yapacak"

 

Terzioğlu, 500 milyon dolar tutarında da Eurobond ihraç ettiklerini hatırlatarak, Eurobond ihracında yatırımcılardan yaklaşık 4 kat talep aldıklarını ve maliyetlerinin yüzde 5,95 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Bono ihracının hemen ardından China Development Bank ile 500 milyon avroya kadar 2 yıl kullanım periyodu olan ve 750 milyon avroya kadar 3 yıl kullanım periyodu olan kredi paketi imzaladıklarını anlatan Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde, entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu güçlendirmek, üstün şebeke altyapımızla geleceğe yatırım yapmak ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi desteklemek önemli önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek.

Turkcell, sektörün dönüm noktalarından biri olan 4,5G ihalesinde toplam frekansın yüzde 47'sini 1,6 milyar avro karşılığında aldı. Kullanım hakkını elde ettiğimiz frekansların değeri, önümüzdeki dönemde çok daha iyi anlaşılacak. 4,5G'de Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi ile önce 3 spektrumu birleştirerek 375 Mbps hıza ulaşacağız ama orta vadede gerçekleşmesini beklediğimiz 4 taşıyıcı teknolojisi, elde ettiğimiz bu frekanslarla bizi 5G'nin de lideri yapacak. Türkiye, cep telefonunda 1000 Mbps'yi ilk kez Turkcell ile görecek. Bu, kablosuz fiber hızı demek. Hem bireysel hem de kurumsal kullanımda müthiş fark olacak. Türkiye'nin geleceğine yaptığımız bu yatırımlarla ekonomiye en büyük katkıyı yine Turkcell sunmuş olacak."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku