Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi Aslan: Türkiye'nin dijital dönüşümünü hızlandırmak adına özelleştirmeden bu yana yapılanlarla birlikte 2015 sonuna kadar 20 milyar TL'ye yakın yatırım yapmış olacağız

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom Grup şirketi Argela, ABD Patent ve Marka Ofisi'ne 5G için 10 başvuru yaparak 2015 LTE Kuzey Amerika Ödülleri organizasyonunda finale kaldı.

Türk Telekom Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, grup şirketi Argela, ProgRAN projesi ile ABD Patent ve Marka Ofisi'ne 5G konusunda 10 patent başvurusu yaptı. Argela, söz konusu projesiyle LTE ve 5G teknolojileri alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen 2015 LTE Kuzey Amerika Ödülleri'nde, Ağ Fonksiyonları Sanallaştırması kategorisinde "Yılın İnovasyonu" dalında finale kalma başarısı gösterdi.

ProgRAN projesi, baz istasyonlarının dinamik olarak kolayca programlanabilmelerini sağlayan bir 5G radyo erişim ağları mimarisinin çalışmalarını içeriyor. ProgRAN projesi kapsamında gerçekleştirilen patent başvuruları, mobil ağın tanımlanan profillere bağlı olarak coğrafi anlamda sanallaştırılmasına imkan verirken, aynı zamanda belirli bir coğrafyadaki baz istasyonlarının protokol dizinlerinin ve sistem kaynaklarının sanallaşmasına olanak tanıyor.

5G için dinamik olarak programlanabilen bulutlaştırılmış bir radyo erişim ağı kurmayı hedefleyen ProgRAN projesi, baz istasyonlarının kullanıcılara, kullandıkları servislere ve ağın ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesine de imkan sağlıyor. Türk Telekom Grubu, ProgRAN projesi dahilinde geliştirdiği yenilikçi mimariyi, 5G standartlarının bir parçası haline getirmek amacıyla uluslararası 3GPP grubuna sunmayı planlıyor.

 

-"Yatırımlarımızın önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona aktardık"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin dijital dönüşümünü hızlandırmak adına özelleştirmeden bu yana yapılanlarla birlikte 2015 sonuna kadar 20 milyar TL'ye yakın yatırım yapmış olacağız. Bunun önemli bir bölümünü Ar-Ge ve inovasyona aktardık. Sahip olduğumuz köklü geçmişimiz ve bilgi birikimimizle sadece bugünün değil geleceğin teknolojilerini kurgulamanın sorumluluğunu da üstleniyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni nesil cihazların ve hizmet anlayışının yön vereceği mobil geleceğin şekillenmesinde 5G ve etrafında yer alan teknolojiler söz sahibi olacak.

Türk Telekom Grubu olarak, pek çok dünya devinin üzerinde çalıştığı bu alanda teknolojiyi yalnızca kullananlar arasında değil, geliştiren ve yön verenler arasında da yer almaktan gurur duyuyoruz. Argela'nın 5G'ye yönelik girişimleri ve aldığı patentler, Türk Telekom Grubu olarak yalnızca yerel değil küresel ölçekte de yeni nesil teknolojilerin itici gücü olduğumuzun önemli bir göstergesi."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku