İSTANBUL (AA) - Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirilen "Dijital Çağda Geniş Bant İnternet Yatırımları" isimli kapalı oturumda, Türkiye'nin geniş bant internet deneyimlerini aktardı. 

Türk Telekom Grubu açıklamasına göre Aslan, Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirilen "Dijital Çağda Geniş Bant İnternet Yatırımları" isimli kapalı oturumda konuştu.

Aslan, Avrupalı parlamenterler, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve telekomünikasyon sektörü yöneticileriyle Türkiye'nin geniş bant internet deneyimlerini paylaştı.

Avrupa Parlamentosu üyesi Michal Boni ev sahipliğinde Brüksel'de gerçekleştirilen oturuma Türkiye'den katılan tek isim olan Aslan, oturumda, Türkiye'de geniş bant İnternet'in dijital yaşamdaki önemine değindi.

Aslan, "İnternet ve internet teknolojileri, dijital toplumun ve ekonomik gelişimin lokomotifi haline geliyor. Biz bu gerçeği öngörerek özellikle altyapı yatırımlarına odaklandık. Türkiye'de hem sabit hem de mobil altyapıya son 10 yılda yaklaşık 20 milyar lira yatırım yaptık. Avrupa'nın mevcut geniş bant penetrasyon seviyelerine gelmesi 15-20 yıl almıştı, yatırımlarımız sayesinde Türkiye 10 yılda Avrupa penetrasyon oranını yakalamayı başardı" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), fiber altyapının yaygınlaşması için attığı adımlara dikkati çeken Aslan, bu adımlar sonucunda ülkede eve ve binaya kadar fiber rakamlarının pek çok Avrupa ülkesinden ileride olduğunu söyledi.

Aslan, sektörün potansiyelini yakalayabilmesi ve ekonomiye hedeflenen katkıyı sağlayabilmesi için sektörde yatırımların teşvikine dayalı bir regülasyon çerçevesinin yaratılmasının önemini vurguladı.

Regülasyonların dijital çağın ihtiyaçlarına çözüm sunması gerektiğini ifade eden Aslan, Türkiye'nin geniş bant internet alanında öncü ülkeler arasında yer alabilmesi için kamu, özel sektör ve diğer oyuncuların sektörün temel problemlerini, yapıcı bir diyalog ortamında değerlendirmesinin faydalı olacağını aktardı.

Aslan, yatırımların sürdürülebilirliği ve tüketici refahının sağlanması açısından bu konunun oldukça önem taşıdığını dile getirdi.

 

- ETNO CEO’larından düzenleyici kurumlar ve karar vericilere çağrı 

 

Aslan ayrıca Financial Times ile Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) tarafından düzenlenen FT-ETNO Zirvesi'ne de katılarak dijital dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi. Zirvede üst yöneticiler (CEO), yayınladıkları ortak bildiri ile Avrupa telekomünikasyon sektörünün geleceğine yönelik görüşlerini açıkladı.

 KPN, Deutsche Telekom, Orange, Proximus, PT, Telecom Italia, TeliaSonera, Telenor, Telefonica, Telekom Austria ile Türk Telekom Grubu üst yöneticilerinin imzaladığı bildiride, "Telekomünikasyon sektörüyle ilgili gelişmeler sadece sektörümüzü değil ekonominin genelini ilgilendirmektedir. Sektörün gelişimi için sektöre yönelik politika ve düzenlemelerin dijital dünya ile uyumlu yeni bir bakış açısıyla güncellenmesi gerektiğine inanıyoruz" mesajı verildi.

Bildiride, Avrupa telekomünikasyon sektörünün 2020 yılına kadar 86 milyar avro değerinde yatırım yapmayı hedeflediği ancak regülasyon çerçevesinde reform yapılmazsa dijital gündemle belirlenen hedeflere ulaşmak için yatırım açığının 106 milyar dolar civarında seyredeceği belirtildi.

Mevcut regülasyonlarla istenilen yatırım seviyelerine ulaşılamadığına dikkat çekilen bildiride, daha basit, teknoloji bağımsız ve pazar odaklı bir regülasyon çerçevesi hazırlanması çağrısında bulunuldu. Bu kapsamda özellikle toptan erişim regülasyonlarının değişmesinin ve şebekelere erişimin ticari koşullarla sağlanmasının öneminin altı çizilen bildiride, sektördeki tüm oyunculara benzer kuralların uygulanması, daha fazla spektrumun mobile tahsisi ve işletmecilerin farklı iş modelleri geliştirmesine olanak sağlayacak şebeke yönetimi kapasitelerinin desteklenmesi de öneriler arasında yer aldı. 

 

- "Geniş bant internet bağlantıları, dijital topluma giden yolun temel taşları"

 

Aslan, CEO ortak bildirisi ile ortaya konan önerilerin önemine işaret ederek, tüm dünyadaki gibi Türkiye’de de bol şeritli bilgi otobanlarının hayati olduğunu, bunun için özel şirketlerin devletle el ele vermesi gerektiğini aktardı.

Geniş bant internet bağlantılarının dijital topluma giden yolun temel taşlarını oluşturduğunu dile getiren Aslan, şunları da kaydetti:

"Biz Türkiye’de bu gelişimin sağlanması için konu henüz sektörün gündeminde dahi değilken ülkeyi saracak fiber altyapımızı kurgulamaya başladık. 81 ilimizi 202 bin kilometrelik fiber ağ ile donattık. Bugün Türkiye'de fiber hizmet alabilen abonelerimizin oranı, Avrupa ortalamasının üzerinde. Altyapımızla Türkiye'deki toplam hanelerin yarısından fazlasını fiber kapsama alanına alarak 11 milyondan fazla haneye ulaştık. Bu oranın artması için operatörlerin yanı sıra düzenleyici kurumlar ve pazardaki diğer oyunculara da büyük görev düşüyor. Yatırımların artarak devam etmesi için ETNO üyelerinin de ifade ettiği gibi dijital dünya ile uyumlu yeni politika anlayışları oluşturulmasını bizler de önemsiyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku