Sürdürülebilir yatırım ortamı sağlayacak bir düzenleme anlayışına ihtiyaç duyuyoruz

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom Grubu Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Demir, yeni dijital dünyanın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için önümüzdeki dönemde daha fazla yatırım yapılması gerektiğini, değişen pazar yapısı ile uyumlu, sürdürülebilir yatırım ortamı sağlayacak bir düzenleme anlayışına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Ramazan Demir, 32. Bilişim Kurultayı’nda açılış konuşmacıları arasında yer aldı.

Demir, değişen pazar yapısı ve tüketici trendlerine değinerek, "Yeni dijital dünyanın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için önümüzdeki dönemde daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. Değişen pazar yapısı ile uyumlu, sürdürülebilir yatırım ortamı sağlayacak bir düzenleme anlayışına ihtiyaç duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen teknoloji ve değişen tüketici alışkanlıkları ile şekillenen, içerisinde yeni oyuncular da barındıran dijital bir ekosistem oluştuğunun altını çizen Demir, bu dijital ekosistemin katma değerli ekonomi açısından itici bir güç olduğunu vurguladı.

Demir, bilişimin yaşam döngüsünün ilk anından itibaren hayatı etkilediğini ve yaşamın her alanına nüfuz ettiğini, yeni teknolojilerin tüketici açısından hayatı kolaylaştırdığını, iş dünyası için de verimliği artırdığını kaydetti.

2020 yılına kadar tüm veri trafiğinin dörtte üçünü videoların oluşturacağı ve dünyada toplam 30-50 milyar cihazın birbiriyle konuşacağının öngörüldüğünü aktaran Demir, "Ülkemizin geçen ay ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi’nde de küresel ölçekte 2030 yılında hedeflenen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya ulaşılabilmesi için tüm altyapılara yaklaşık 60 trilyon dolar değerinde yatırım yapılması gerektiği ortaya kondu" ifadelerini kullandı.

Demir, Türk Telekom olarak Türkiye’nin dijital dönüşümü için çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirterek, "2005 yılından bu yılın sonuna kadar toplam 20 milyar Türk lirası yatırım yapmış olacağız. Türkiye’deki hanelerin yüzde 98’ine İnternet erişimi sağlıyoruz ve fiber ağlarımız Türkiye’nin 81 ilini kapsıyor" bilgilerini de paylaştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku