Türk Telekom Grubu, halka açık bir şirket olup, her türlü finansal faaliyetlerini ilgili yasalar çerçevesinde yürütmekte, Sermaye Piyasası Kurumu ve ilgili diğer kurumlar tarafından şeffaf bir şekilde denetim altında tutulmaktadır Şirketimize yönelik ve kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı gerçek dışı iddialar karşısında, her türlü hukuki hakkımızı saklı tutarak konuya ilişkin açıklamalarımızı kamuoyunun bilgisine sunarız

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom tarafından yapılan açıklamada, halka açık şirket olan grubun, her türlü finansal faaliyetlerini ilgili yasalar çerçevesinde yürüttüğü, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) ve ilgili diğer kurumlar tarafından şeffaf şekilde denetim altında tutulduğu belirtildi.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamada, gruba yönelik yapılan mesnetsiz iddiaların kamuoyunu yanlış yönlendirdiğinin görüldüğü ve gerçek dışı iddialara yanıt verme zorunluluğunun doğduğu kaydedildi.

"Türk Telekom Grubu, halka açık bir şirket olup, her türlü finansal faaliyetlerini ilgili yasalar çerçevesinde yürütmekte, SPK ve ilgili diğer kurumlar tarafından şeffaf bir şekilde denetim altında tutulmaktadır" ifadelerine yer verilen açıklamada, grubun, özelleştirmeden itibaren halka açık şirket olarak her çeyrek ve yıl bilançolarını açıkladığı anımsatıldı.

Bu bilançoların, şirketin başarıyla yönetildiğinin en büyük ispatı olduğuna işaret edilen açıklamada, şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşılan bilanço detaylarının, grup tarafından elde edilen gelirlerin Türkiye ekonomisine yatırım olarak geri döndüğünü gösterdiği vurgulandı.

Türk Telekomünikasyon AŞ'nin özelleştirme çalışmalarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı üyelerinden oluşan bağımsız değer tespit ve ihale komisyonları tarafından şeffaf şekilde yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, "1 Temmuz 2005 tarihinde Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışına ilişkin ihale, tüm detaylarıyla televizyon kanallarında canlı yayınlanarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan ihale sonucunda Oger Telecom Ortak Girişim Grubu, 6,55 milyar dolarla Türkiye'nin en yüksek bedelli ve en prestijli özelleştirme ihalesini kazanmıştır" değerlendirmesi yapıldı.

Türk Telekom'un, 2005'teki özelleştirmesinden itibaren Türk telekomünikasyon sektörünün en büyük yatırımcı şirketi olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Telekom Grubu'nun operasyonel ve finansal performansına bağlı olarak, 2005 yılında 625 milyon lira olan yıllık yatırım miktarı 2015 yılına geldiğimizde yıllık 3 milyar lira seviyesine ve geçtiğimiz 10 yıllık toplam yatırım miktarı ise lisans ve frekans bedeli hariç 20 milyar liraya ulaşmıştır. Bu rakamlar ışığında telekomünikasyon sektöründe Türkiye'de gerçekleştirilmiş en büyük yatırım tutarı Türk Telekom Grubu'na ait olup, yatırımların büyük kısmını altyapı yatırımları oluşturmaktadır.

Türk Telekom Grubu, günümüz ihtiyaçlarının gerektirdiği fiber yatırımlara bundan çok uzun süre önce başlamıştır. Grubun bugün 206 bin kilometreye uzanan fiber altyapısıyla Türkiye'nin 81 ilini fiber ağlarla donatan tek şirket oluşu, Türkiye'nin gelişimi adına sahip olduğu kaynakları altyapıya ne ölçüde aktardığının en önemli göstergesidir."

 

- "Şirketimiz, 46 milyar liraya ulaşan ödediği vergilerle Türkiye'de sektörünün en çok vergi ödeyen şirketi konumundadır"

 

Türk Telekom'un, 2005 yılından beri 46 milyar liraya ulaşan ödediği vergilerle Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün en çok vergi ödeyen şirketi konumunda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Türk Telekom olarak, serbest piyasa koşullarında adil ve özgür rekabet ortamına inanıyor ve destekliyoruz. Bununla birlikte faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda rekabet koşullarının, Rekabet Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hassasiyet ile izlendiğini ve denetlendiğini de hatırlatmak istiyoruz. Türk Telekom Grubu olarak hem toptan satış hem de perakende satışlarımız, ilgili regülasyonların sağladığı rekabet koşullarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Türk Telekom Grubu'nun müşterilerine en iyi hizmeti vermek için çalıştığı, benzer şekilde sabit ücretler de dahil müşteriye dönük tüm ücretlerin, düzenleyici kurum tarafından belirlendiği anımsatılan açıklamada, her geçen çeyrek daha fazla müşterinin yüksek hızlı paketleri tercih etmesi ve müşteri sayısında elde edilen artışın, tüketici beğenisi ve tercihinin en önemli göstergesi olduğu, ayrıca dünyadaki benzer örneklerle kıyaslandığında, Türkiye'deki sabit ücret fiyatlarının her zaman daha düşük düzeylerde olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Türk Telekom Grubu'nun tüm operasyonlarını yasalar ve denetleyici kurumların belirlediği şartlar çerçevesinde gerçekleştirdiğine işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmeler paylaşıldı:

"Taşınmazlar ve hizmet aktarımı amaçlı frekans kullanımı konuları da buna dahildir. Türk Telekom'un taşınmazları üzerinde yapabileceği hukuki işlemler, Türk Telekom Ana Sözleşmesi'nde açıkça belirtilmiş olup, bu doğrultuda taşınmazlarla ilgili yapılan tüm faaliyetler, yasalara ve ilgili hükümlerine uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gelişen teknolojiler ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda genel ve yerel bazda master emlak planlamaları yapılmakta, bu plana uygun olarak gayrimenkullerin en etkin ve verimli kullanım şekline göre değerlendirilmesine çalışılmaktadır.

Bu kapsamda, yeni arazi ve bina satın alımları yapılmakta ve mevcut gayrimenkullerin de bakım-onarımı ve yeni yapımı için yatırımlar sürdürülmekte olup, Türkiye genelinde sistemlerin işleyişini etkilemeyen ve atıl durumda olan gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilmekte ve net olarak görülmektedir ki, Türk Telekom'un gayrimenkul ile ilgili yatırımları gerçekleşen satışın çok üzerindedir."

 

- "Türksat frekanslarının kullanımı konusundaki iddialar da diğer iddialar gibi gerçeği yansıtmamaktadır"

 

Türk Telekom açıklamasında, Türksat frekanslarının kullanımı konusundaki iddiaların da diğer iddialar gibi gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "Türk Telekom aleyhinde, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ tarafından Ankara 13. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2013/81 E. No'lu dosyası üzerinden açılan davada yapılan yargılama neticesinde, ilk derece mahkemesi tarafından söz konusu davanın Türk Telekom lehine reddi yönünde karar verilmiştir" bilgisi verildi.

Açıklamada, grubun, Türkiye'nin dijital dönüşümüne yönelik teknoloji, altyapı ve insan kaynağına yatırımlarının yanı sıra ülke çapında "Türkiye'ye Değer" çatısı altındaki sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma katkı sunmaya devam ettiği vurgulandı.

Bazı projelere de değinilen açıklamada, görme engellilere telefon üzerinden ücretsiz kitap okuma imkanı tanıyan Türkiye'nin ilk "Telefon Kütüphanesi", 30 bini aşkın sporcu yetiştirdikleri Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri projesi, gençlere spor bilinci ve sevgisini kazandırdıkları Türk Telekom Spor Okulları, Türkiye girişimcilerinin önünü açan PİLOTT programı ve toplumun ihtiyaçlarına yönelik çok sayıda projenin, ekonomik faydanın ötesine geçerek toplumsal gelişime de katkıda bulunduklarının somut göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar da kaydedildi:

"Türk Telekom Grubu olarak 81 ilde 34 binden fazla çalışanıyla Türkiye için değer üreten ve Türkiye ile birlikte büyüyen bir aile olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Geldiğimiz noktada müşterilerimize en yeni teknolojiyi sunmak, iletişim, eğitim ve eğlence alanlarında en kaliteli hizmetleri vermek şirketimizin en büyük amacı olmuştur. Buna ek olarak uluslararası alanda da yeni nesil teknolojilerde aldığımız patentler, Avrupa'da sahip olduğumuz 40 bin kilometreyi aşkın fiber altyapımız, dünya çapında hizmet verdiğimiz online eğitim ürünlerimiz ve uluslararası telekomünikasyon sektörüne yön veren ETNO gibi organizasyonlardaki lider rolümüzle ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. 2005 yılından beri ortaya koyduğumuz şeffaf yönetim anlayışımızın ve 2008 yılından itibaren halka açık bir şirket haline gelmemizin gereği olarak, gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin tüm detaylarını ve yatırımlarımız hakkındaki bilgileri, Türk Telekom Grubu Yatırımcı İlişkileri sayfamızda da kamuoyuyla düzenli olarak paylaşıyoruz.

Şirketimize yönelik ve kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı bu gerçek dışı iddialar karşısında, her türlü hukuki hakkımızı saklı tutarak konuya ilişkin açıklamalarımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."

Anahtar Kelimeler
BilişimTürk Telekom
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku