İSTANBUL (AA) - Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir bankacılık uygulamalarıyla CDP tarafından "CDP 2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderlik Ödülü"nün sahibi oldu.

TSKB'den yapılan açıklamaya göre, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyiş şeklini değiştirmeyi hedefleyen iklim değişikliği girişimi CDP Türkiye, "2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderlik Ödüllerini" açıkladı. İklim değişikliği stratejilerini CDP platformunu kullanarak açıklayan şirketlerin yer aldığı "İklim Saydamlık Liderlik Endeksi"nde 99 puan ile en yüksek dereceye sahip olan TSKB, en üst sıralamada yer alan ilk beş şirketle birlikte "CDP 2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderlik Ödülü"ne layık görüldü.

4 trilyon dolar büyüklüğe sahip 5 bin 500'den fazla şirketin raporlama yaptığı CDP, kurumların çevresel bilgileri konusunda dünyanın en büyük veri tabanı konumunda bulunuyor. CDP Türkiye projesine katılan şirketlerin 2015 yılı "İklim Saydamlık Liderlik Ödülleri" için derecelendirmesini, CDP’nin geliştirdiği metodolojiye uygun olarak Deloitte Türkiye yapıyor. Ödüller, karbon ayak izi yönetimi, iklim değişikliği stratejisi ile risk yönetimi süreç ve sonuçlarında detaylı bilgi sunabilen şirketlere veriliyor.

TSKB'nin ödülü, CDP Türkiye 2015 İklim Değişikliği Raporu'nun tanıtım toplantısında TSKB Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem İçel'e takdim edildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen İçel, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin ilk karbon nötr bankası olarak ülkemizin düşük karbonlu üretim düzeyine geçişine destek vermek gündemimizde ön sıralarda yer alıyor. Bu amaçla önce kendimizden başladık ve sürdürülebilirliği tüm bankacılık süreçlerimize entegre ettik. Çevresel ve sosyal etkilerimizi düzenli olarak ölçüyor, azaltmak için stratejiler belirliyoruz. Kredilendirme süreçlerimizde de çevresel ve sosyal riskleri göz önünde bulunduruyoruz.

İklim değişikliği stratejilerimizi, bankamız yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı Sürdürülebilirlik Komitesi'yle belirliyor ve tüm çalışanlarımızın dahil olduğu bir iş modeli ile hayata geçiriyoruz. Diğer yandan, sürdürülebilirlik alanındaki somut performans sonuçlarımızı saydam bir şekilde raporlayarak paydaşlarımız nezdinde önemli bir sorumluluğu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için karbon konusu da dahil olmak üzere pek çok alanda değer yaratan bir banka olarak, CDP gibi uluslararası alanda saygın bir kurum tarafından İklim Saydamlık Liderlik Ödülü'ne layık görülmekten büyük mutluluk duyuyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku