Yılın 9 ayına ilişkin faaliyet sonuçlarına göre aktif büyüklüğü 20,8 milyar liraya çıkan TSKB'nin toplam kredi portföyü 14,3 milyar lira oldu TSKB Genel Müdürü Türkakın: Sağlam aktif kalitesi ve güçlü sermaye yapısını koruyan bankamız, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde de kaynaklarını artırmaya ve çeşitlendirmeye devam ediyor

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ'nin (TSKB) aktif büyüklüğü 20,8 milyar liraya ulaştı.

TSKB, 2015 yılının dokuz aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, yıl başından bugüne TSKB'nin aktif büyüklüğü yüzde 32,8 artarak 20,8 milyar liraya, toplam kredi portföyü ise yüzde 30 artarak 14,3 milyar lira seviyesine ulaştı.

Bankanın solo bazda vergi öncesi karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış göstererek 361 milyon lira olurken, net dönem karı ise yıllık yüzde 1,4'lük artışla 292 milyon liraya çıktı.

Aynı dönemde TSKB'nin öz kaynakları da 2,3 milyar lira seviyesine yükseldi.

 

- "Yılbaşında beri 950 milyon dolarlık kaynak temin ettik"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, sağlam aktif kalitesi ve güçlü sermaye yapısını koruyan bankanın, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde de kaynaklarını artırmayı ve çeşitlendirmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Yıl başından bu yana uluslararası piyasalardan temin ettikleri kaynakların 950 milyon dolar seviyesine ulaştığını vurgulayan Türkakın, "Kullandırdığımız kredilerin kompozisyonunda ise yenilenebilir enerji, kaynak ve enerji verimliliği, gıda, kamu-özel iş birliği temaları öne çıkmaya devam etti. Ayrıca kalkınma bankacılığı misyonumuz çerçevesinde ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için yürüttüğümüz faaliyetlere geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledik. Yenilikçi, teknoloji odaklı ve hızlı büyüme potansiyeline sahip firmaları desteklemek amacıyla Avrupa Yatırım Fonu öncülüğünde kurulan Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu'na iştirak ettik" bilgilerini paylaştı.

Türkakın, TSKB'nin sürdürülebilir bankacılık yolculuğunda emin adımlarla ilerlediğini, geçen yıl 10 üzerinden 9,44 olan "Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu"nu bu yıl 9,52'ye yükselttiğini kaydetti.

En yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip kuruluşlar arasındaki yerlerini 2015 yılında da korumaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Türkakın, "Ayrıca yeni bir gelişme olarak 'BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerimizi almış olmak, sorumlu bankacılık anlayışımızın ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına verdiğimiz desteğin altını bir kez daha çiziyor" değerlendirmesinde de bulundu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku