Erbaa ilçesinde, düğünlerde ateş açılması sonucu yakınları yaralanan vatandaşlar, muhtarlar ve esnaf, Silahlı Sevince Hayır eylemi düzenledi

TOKAT (AA) - Erbaa ilçesinde, düğünlerde ateş açılması sonucu yakınları yaralanan vatandaşlar ile muhtarlar ve esnaf, "silahlı sevince hayır" eylemi düzenledi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan, aralarında Erbaa Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanlığı üyeleriyle, merkez ve köy muhtarlarının da bulunduğu grup, düğünlerde ateş açılmasını protesto etti. 

Bir kadının gelinlikle katıldığı eylemde çocuklar da üzerinde silah ve kanı temsil eden kırmızı boyaların bulunduğu beyaz tişört giydi. 

Yaklaşık 10 gün önce bir düğünde havaya atılan ateş sonucu çenesinden yaralanan Nazlıgül Ayral'ın akrabası Ümran Kolcu (32), grup adına yaptığı açıklamada, düğünlerde silah kullanılması sonucu nice hayatların karardığına şahit olunduğunu söyledi. 

Erbaa'da 18 Ağustos'taki düğünde havaya ateş açılması sonucu 3 kız çocuğunun yaralandığını hatırlatan Kolcu, "İlçemizde düzenlenen düğünlerde silah kullanılmasını önlemek tüm hemşehrilerimize olumlu yönde örnek olmak adeta örf ve adetlerimizden bir kesitmiş gibi lanse edilen bu yanlışlığı tamamen ortadan kaldırmak amacıyla sayın Kaymakamımız ve emniyet müdürlüğümüzün desteğiyle harekete geçmiş bulunuyoruz" dedi.

- "Düğüne kan damlamaması için silaha hayır"

Düğünlerde silah kullanılmasının önüne geçilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kolcu, "Maalesef insanlarımız 'bir kere evleniyoruz bir daha mı evleneceğiz' ya da 'silahsız düğün mü olur' gibi yaklaşımlarla bir destek zemini oluşturmaktadır. Kaymakamlığın ve Emniyet Müdürlüğünün yoğun çalışmalarına rağmen hala tedbirsizlikle bu kıyım devam etmektedir. Herkesin hayatı değerlidir. Yaşama hakkına saygı duyalım. Mutluluğun gözyaşına dönüşmemesi için düğüne kan damlamaması için silaha hayır" dedi.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku