İSTANBUL (AA) - Tofaş, bu yılın 9 aylık döneminde yaklaşık 7 milyar liralık net satış geliri elde etti.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre şirket, 2015 yılının 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre Tofaş yılın 9 aylık döneminde 6 milyar 952 milyon liralık net satış geliri ile geçen yıla oranla yüzde 34'lük bir gelir artışı elde etti. Şirketin vergi öncesi net karı ise 468,5 milyon lira oldu.

Üretimde yüzde 25,9 artış kaydederek 196 bin adet ile Türkiye'deki toplam üretimin yüzde 20'sini gerçekleştiren Tofaş'ın üretiminin yüzde 25'ini binek, yüzde 75'ini ise hafif ticari araçlar oluşturdu.

Tofaş'ın 3. çeyrek sonu itibarıyla elde ettiği sonuçlar ihracat rakamlarına da yansıdı. Toplam sektör ihracatının yüzde 18'ini gerçekleştiren Tofaş'ın ihracat hacmi bir önceki yıla oranla yüzde 20  artarak 126 bin adete yükseldi.

Tofaş temsil ettiği markalarıyla iç pazar perakende satışlarında toplam 74 bin 578 ile bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 33,8 büyüme kaydetti, toplam pazardan ise yüzde 11,2 pay aldı.

 

- "Ar-Ge çalışmaları ve yeni modellerin üretimi için EBRD ile kredi anlaşması imzaladık"

 

Yeni yatırımların hayata geçirilmesine odaklanan Tofaş, eylül ayında üretimine başladığı Fiat Egea'yı kasım ayında ilk olarak Türkiye'de satışa sunuyor.

Aynı zamanda Tofaş'ın fikri sınai haklarına sahip olduğu ve üretimini gerçekleştirdiği Fiat Doblo ve Fiorino modelleri, İngiltere'de ikinci kez yılın en iyi ticari araçları seçildi.

Fiat Linea Türkiye'de en çok satılan araç oldu. Jeep markası ise yüzde 260 büyüme ile yerel pazarın en hızlı büyüyen markası oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, yeni model yatırımları ve Ar-Ge'de önemli bir aşama kaydettiklerini, Tofaş'ın gelecek dönemde yeni model projelerinin tamamının hayata geçirileceğini bildirdi.

Ar-Ge çalışmaları ve yeni modellerin üretimi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 200 milyon avroluk kredi anlaşması imzaladıklarını belirten Eroldu, Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye'de 6 farklı markayı temsil etmekten büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Eroldu, şunları kaydetti:

"Fiat markasının Türkiye'deki güçlü varlığının yanı sıra Jeep markasının global pazarlarda ve Türkiye'deki kayda değer yükselişi otomotiv dünyasının rüya markası Ferrari'nin iddiası da bizim için değerli bir motivasyon kaynağı. Yeni lansmanını gerçekleştirdiğimiz Egea modeli  kendi segmentinde çok iddialı bir model. Egea'nın Türkiye'de ve dünyanın farklı ülkelerinde geniş kitlelerin beklentilerini başarıyla karşılayacağına inanıyoruz. 2015'i başarılı bir yıl olarak geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Yeni modellerimizin devreye girmesiyle birlikte bu eğilimin 2016 yılında daha iyiye gideceğini düşünüyoruz. 2015'teki en önemli atılımlarımızdan biri olan Egea'nın ardından önümüzdeki yıl yeni hatchback ve station wagon modellerimizi pazara sunacağız."

Anahtar Kelimeler
OtomotivTOFAŞ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku