BM: Sudan'da kadınların cezalandırılmak için kırbaçlanmaları son derece endişe verici

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM), Sudan'da "uygunsuz kıyafet" giydiği gerekçesiyle genç kadınların halkın önünde kırbaçlama cezasına çarptırılmasının son derece endişe verici olduğunu bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nden yapılan açıklamada, Sudan'da bir kız öğrencinin "uygunsuz giyindiği" gerekçesiyle insanların gözü önünde kırbaçlanma ve ağır para cezasına çarptırıldığı, başka bir öğrencinin ise aynı gerekçeyle ağır para cezası aldığı ifade edildi. 

Açıklamada, kadınların cezalandırılmak için insanların gözü önünde "acımasızca" kırbaçlanmasının Sudan'da devam eden bir uygulama olduğuna dikkati çekilerek Sudan hükümetine kadınların fiziksel ve psikolojik bütünlüğüne zarar veren, insan haklarını hiçe sayan bu "çirkin" uygulamaya bir an önce son vermesi çağrısı yapıldı.

Haziranda 17 ila 23 yaşlarında, bazıları pantolon bazıları etek giyen 12 kız öğrenci "uygunsuz kıyafet" giydikleri gerekçesiyle polis merkezine götürülmüş, iki öğrenci 4 saat sonra serbest bırakılmıştı. Diğer 10 öğrencinin kefaletle serbest bırakılmasına rağmen, bazılarının 20 ila 40 kırbaç, bazılarının para cezası, bazılarının ise hem kırbaç hem para cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku