İSTANBUL (AA) - E-ticaret platformlarından sahibinden.com'un 1 Ocak-30 Kasım 2015 dönemine ait verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla sıfır ve ikinci el cep telefonu satışı yüzde 40 arttı.

Sahibinden.com'dan yapılan açıklamada, platformun 1 Ocak-30 Kasım 2015 dönemine ait verilerine göre sıfır ve ikinci el cep telefonu satışında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40, fiyatlarında ise yüzde 16 artış kaydedildiği bildirildi. 2015 yılının 11 aylık dönemi verilerine göre, cep telefonlarının ortalama fiyatı da 750 TL olarak belirlendi.

Geçtiğimiz yıl büyük bir lansmanla satışa sunulan iPhone 6 Türkiye’de de yoğun ilgiyle karşılanmıştı. iPhone 6, 2015’in 11 aylık satış verilerine göre sahibinden.com üzerinden en çok satılan cep telefonu modeli oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre fiyatı yüzde 2  düşen iPhone 6’nın ortalama fiyatı ise  2 bin 150 TL olarak belirlendi. En çok satılan cep telefonu modellerinde iPhone 6'yı sırasıyla diğer iPhone sürümleri iPhone 5s ve iPhone 5 takip etti. Böylelikle 2015'te Apple’ın iPhone serisi cep telefonunda model tercihlerine damgasını vurmuş oldu. 

 

-Apple-Samsung rekabeti 2015’te de devam etti

 

İncelenen dönemde sahibinden.com'da satışı gerçekleşen en pahalı cep telefonu modeli ise ortalama 2 bin 477 TL ile iPhone 6 Plus oldu. iPhone 6 Plus’ı, iPhone 6 ve ortalama 1650 TL satış fiyatıyla Samsung-Galaxy Note 4 takip etti.

İncelenen dönemde en çok satışı yapılan cep telefonu markalarında ise Samsung, Apple’ı geride bıraktı. Buna göre satışı en çok yapılan markalar sırasıyla Samsung, Apple, LG ve Nokia oldu. Cep telefonu aksesuarlarında ise sırasıyla kılıf, şarj cihazı ve bluetooth kulaklık en çok satılan ürünler oldu.

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
PerakendeSahibinden.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku