İSTANBUL (AA) - Shell, Scuderia Ferrari ile imzaladığı yeni anlaşma kapsamında markanın "İnovasyon Ortağı" oldu. 

Shell açıklamasına göre, şirket, mayıs ayında Scuderia Ferrari ile yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Shell, Scuderia Ferrari'ye Shell V-Power yarış yakıtı ile Shell Helix Ultra özel motor yağını tedarik etmeyi sürdürecek.

Bunun yanı sıra Shell'in en az 50 teknik uzmanı, Ferrari'nin Formula 1’de rekabet avantajı elde etmesi ve yarış pistlerindeki teknolojiyi yollara aktarması için yılda minimum 21 bin saatlik Ar-Ge çalışmasına devam edecek.

Shell, Scuderia Ferrari ile daha kapsamlı olan işbirliğinin sonucunda Ferrari Maranello merkezinde sürekli teknik ekip bulunduracak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Shell'in Downstream Direktörü John Abbott, Shell'in Scuderia Ferrari ile sürdürdüğü ortaklıkta Scuderia Ferrari'nin 11. kez Constructor's Championship'i (Formula 1 Takımlar Şampiyonluğu) göğüslemesine yardım etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yakıtlar ve maden yağlarının bir Formula 1 aracının bitiş çizgisini birinci olarak geçmesi için bir araya gelmesi gereken parçalardan sadece ikisi olduğunu ifade eden Abbott, bu inovasyon anlaşmasıyla beraber Formula 1'in en başarılı ekibi ile gerçekleştirdikleri çalışma başka bir boyut kazanırken, her zamanki gibi Scuderia'yı başarıya taşımaya ve milyonlarca müşteri için daha iyi yakıt ve madeni yağlar geliştirmeye kararlı olduklarını bildirdi.

Shell Perakende Satışlar Dünya Başkan Yardımcısı Istvan Kapitany de Shell olarak Scuderia Ferrari'nin başarı elde etmesine katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını aktardı.

 Formula 1'in  Scuderia Ferrari'ye rekabet üstünlüğü sağlayabilecek yakıt ve motor yağları geliştirebildikleri dünya standartlarında bir test ortamı olduğunu dile getiren Kapitany, sektördeki en büyük bilim ve iş dehalarının yardımıyla, bu yenilenmiş ortaklık sonucunda Scuderia Ferrari ile önemli işler başarmayı ümit ettiklerini vurguladı.

Ferrari Ekibi Yöneticisi Maurizio Arrivabene ise bu anlaşmanın imzalanmasının başarıya giden yolda atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti. Shell ile daha geniş kapsamlı çalışmaktan çok mutlu olduklarını belirten Arrivabene, "Geçmişten bu yana araç motoru Ferrari’nin en önemli odak noktası olmuştır. Yani biz bir motor üreticisi olarak Shell ile mirasımız için ortaklaşa çalışıyoruz. Shell’in çalışmaları, bu sezon daha şimdiden Malezya ve Macaristan’daki başarılarımıza katkıda bulundu. Bu, profesyonel bir ilişkinin göstergesi olmanın yanı sıra, mükemmel bir ortaklığın da sonucu olarak öne çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Shell'in Ferrari ile ortaklığı, Formula 1'in de ötesine uzanıyor. Shell aynı zamanda FIA World Endurence Championship (Dünya Dayanıklılık Şampiyonası) ve Le Mans 24 Saat Yarışına katılan Ferrari GT ekiplerine de yakıt ve madeni yağ tedarik etmeye başlayacak.

Ferrari, anlaşmanın yenilikçi ruhuna uygun olarak Shell’in küresel Eco-marathon programını desteklemek adına başarılı ekiplerin üyelerine Maranello’da dört haftalık staj imkanı sunacak.

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku