İSTANBUL (AA) - Royal Dutch Shell'in, gençleri daha az enerjiyle daha fazla mesafe kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek amacıyla düzenlediği "Shell Eco-marathon Avrupa" yarışması için geri sayım başladı.

Shell tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl 31'incisi Londra'da düzenlenecek olan "Shell Eco-marathon Avrupa" için başvurular 28 Eylül'de başlayacak.

Londra'da 30 Haziran'da başlayacak olan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu farklı ülkelerden lise ve üniversite öğrencilerinin tasarlayıp üretecekleri araçlarla yarışacağı "Shell Eco-marathon Avrupa" için başvurular 26 Ekim'de sona erecek.

"Shell Eco-marathon Avrupa", 30 Haziran-3 Temmuz arasında Londra'da, öğrencilerin mücadelesine sahne olacak. Organizasyona katılmak isteyen takımların, yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgilerin de yer aldığı "www.shell.com" adresinde bulunan başvuru formunu 26 Ekim Pazartesi'ye kadar doldurması yeterli oluyor.

"Shell Eco-marathon Avrupa"ya bu yıl da 16-25 yaş arası gençlerden oluşan takımlar, "Prototip" ve "Şehir Konsepti" kategorilerinde katılacak. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, geleceğin tasarımına sahip araçlardan oluşurken "Şehir Konsepti" başlığı altındaki otomobiller ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanacak ve dış görünüş olarak günlük yaşantıda kullanılan otomobil modellerine benzerlikleriyle dikkati çekecek.

"Shell Eco-marathon Avrupa"nın 30'uncusu Mayıs 2015'te Amsterdam'da gerçekleştirilmişti. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 26 Avrupa ülkesinden 3 bine yakın öğrencinin katıldığı yarışmada Türkiye'yi, toplamda 18 lise ve üniversite takımı temsil etmişti.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku