Proje, başta çocuklar olmak üzere farklı yaş ve meslek gruplarından binlerce kişiyi Çatalhöyük mirasıyla buluşturuyor

İSTANBUL (AA) - Shell Türkiye'nin 1995 yılından bu yana kazı çalışmalarına destek verdiği, dünyanın en önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Çatalhöyük Neolitik Kenti'nde düzenlenen "Shell Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi" bu yıl 27 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Shell'in açıklamasına göre, hem Türkiye hem de insanlık tarihi için büyük öneme sahip olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Çatalhöyük'e 19 yıldır destek veren Shell Türkiye, Stanford Üniversitesi'nin yürüttüğü Araştırma Projesi'ne bu yıl da katkıda bulunuyor.

Konya Çatalhöyük'te 2003 yılından bu yana kazı ve araştırma çalışmalarına paralel olarak yaz aylarında Shell Türkiye'nin katkılarıyla Arkeoloji Atölyesi etkinlikleri de düzenleniyor.

Çatalhöyük çevresinde yaşayan çocuklara Çatalhöyük'ü tanıtmak amacıyla başlatılan proje, yetişkinler ve Türkiye'nin her yerinden ulaşan ziyaretçilerin de katılımı ve ilgisiyle sürdürülüyor. Öncelikle çocuklar olmak üzere farklı yaş ve meslek gruplarından, arkeoloji ve kültürel mirasa ilgi duyan herkese açık olan Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi bu yıl 27 Haziran'da başlayıp 30 Temmuz'da sona erecek.

Katılımcıların ücretsiz olarak yararlandığı, cuma hariç, haftanın 6 günü, 10:00-15:00 saatleri arasında açık olan Çatalhöyük Arkeoloji Atölyesi'ne konuklar rezervasyonla kabul ediliyor.

Bugüne kadar 6 bine yakın katılımcının ücretsiz olarak yararlandığı atölye etkinliklerinin sonunda katılımcılara "Kültürel Emanetlerin Koruyucusu" sertifikası veriliyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku