İSTANBUL (AA) - Şekerbank, 4 ayrı dilimde toplam 115 milyon dolar tutarında 5 yıla kadar değişik vadelerde sendikasyon kredisi aldı.

Şekerbank tarafından yapılan açıklamaya göre, uluslararası finans kuruluşlarından edindiği uzun vadeli kaynakları müşteri kitlesine ulaştıran banka, 115 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi aldı.

Türkiye'nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisi olma özelliği taşıyan kredi, KOBİ'lerin finansmanında, dış ticaret ve enerji verimliliği yatırımlarını desteklemek üzere kullanılacak.

Şekerbank, TL, avro ve dolar olmak üzere 4 farklı dilimden oluşan, 5 yıla kadar değişik vadelerdeki krediyi Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile Kore Kalkınma Bankası'nın (KDB)  öncülüğünde Asya ve Avrupa'nın önde gelen kuruluşlarının katılımıyla temin etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, bankanın kredi portföyünün yüzde 88'ini ticari kredilerin oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Anadolu Bankacılığı'nı misyon olarak belirlemiş bir banka olarak, KOBİ'lere yönelik uzun vadeli alternatif fon kaynaklarının geliştirilmesi yönündeki çalışmalarımıza ve tabana yaygın kredi politikasıyla üretimi desteklemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Şekerbank olarak, 2011 yılında Dünyanın KOBİ Kredileri teminatlı ilk Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK) ihracını gerçekleştirdik. Bu aynı zamanda Türkiye'nin de ilk VTMK ihracıydı. Şimdi de, Türkiye’nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisini aldık."

Yıldız, bu uzun vadeli kaynağın, küresel finansal koşullardaki belirsizliğe karşın uluslararası finans kuruluşlarının Türkiye'ye, Türk bankacılık sektörüne ve Şekerbank'a olan güvenini teyit ettiğini dile getirdi.

Şekerbank'ın Anadolu Bankacılığı'ndaki uzmanlığı sayesinde edinilen bu yurt dışı kaynaklarla reel sektörü desteklemeye devam edeceklerini aktaran Yıldız, ayrıca dış ticareti finanse etmeyi ve enerji verimliliği yatırımlarını bireylerden işletmelere tabana yaygın bir yapıda desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Yıldız, söz konusu sendikasyon kredisinin düzenleyicisi olan FMO'nun, Şekerbank'ın 2011'deki VTMK programının da yatırımcısı olduğunu anımsattı.

FMO Yatırım Baş Yetkilisi Linda Broekhuizen de Şekerbank'a bu kaynağı temin etmekten gurur duyduklarını belirterek, 115 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin her alanda hissedileceğini ve yeni iş alanlarının açılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku