Sırplar tarafından Saraybosna merkezindeki pazar yerine 28 Ağustos 1995 yılında düzenlenen havan topu saldırısında hayatını kaybeden 43 kişi törenle anıldı Katliamda 15 yaşında olan Amela Ferziç: Her yerde ölü ve yararlılar vardı. Bizi bir bodruma götürdüler. Sadece yaralıların ve arabaların sesleri duyuluyordu

SARAYBOSNA (AA) - Saraybosna'yı kuşatan Sırp birliklerinin kent merkezindeki pazar yerine 1995 yılında düzenlediği havan topu saldırısında hayatını kaybeden 43 kişi, katliamın 20. yıl dönümünde anıldı.

Pazar yerinin girişinde bulunan ve üzerinde katliamda hayatını kaybeden 43 kurbanın adının yazılı olduğu anıtın önünde anma töreni düzenlendi.

Bosna Savaşı Sivil Kurbanları Dernekleri Birliği Başkanı Senida Karoviç, 1995 yılında masum sivillerin öldürüldüğünü ve ölenlerin geri getirilemeyeceğini belirterek, Saraybosna'da yaşanan bu olayın asla unutulmaması gerektiğini söyledi.

 Bosna Hersek milli marşının çalınması ve kurbanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende konuşan İsmet Svraka, iki arkadaşıyla birlikte pazarın önünden geçtiğini ve arkadaşlarının gözünün önünde öldürüldüğünü kendisinin ise hayatta kalabildiğini ifade etti.

Olayın yaşandığı gün 15 yaşında olan Amela Ferziç de AA muhabirine yaptığı açıklamada, aradan 20 yıl geçmesine rağmen her şeyi dün gibi hatırladığını belirterek, saldırı sırasında pazar yerinde olduğunu ve sesleri duyduğunda tüm hayatının gözlerinin önünden geçtiğini kaydetti. 

Yaşananların korkunç olduğuna işaret eden Ferziç, " Her yerde ölü ve yararlılar vardı. Bizi bir bodruma götürdüler. Sadece yaralıların ve arabaların sesleri duyuluyordu" dedi.

- Olay

Saraybosna'yı kuşatan Sırp birlikleri tarafından, Markale pazar yerine ilk olarak 5 Şubat 1994 yılında havan saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 68 kişi ölmüş, 144 kişi de ağır yaralanmıştı. Savaşın sonlarına doğru, 28 Ağustos 1995'te Markale'ye yönelik ikinci kez gerçekleştirilen havan topu saldırısında da 43 kişi hayatını kaybetmiş, 84 kişi de ağır yaralanmıştı. 

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Saraybosna merkezindeki pazar yerine yapılan havan saldırısının Sırp birliklerince gerçekleştirildiğini kanıtlamıştı.

Pazar yeri katliamının sorumlularından Bosnalı Sırp Komutan Dragomir Miloşeviç, 29 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Ayrıca, Saraybosna'nın kuşatılması ve burada "insanlığa karşı işlenen suçlar" nedeniyle Lahey'de yargılanan eski Sırp komutanlardan Stanislav Galiç de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Savaş sırasında, 44 ay boyunca kuşatma altında tutulan Saraybosna'da, 2 bini çocuk olmak üzere, 11 bin 541 kişi öldürülmüştü.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku