Program kapsamında kadın alanında Kırsalda Genç Kadınların Güçlendirilmesi , O Köy Bizim Köyümüzdür ve Çocuk İstismarına Dur De! projelerine, genç ve eğitimde ayrımcılık alanlarında Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi , Eğitim Ortamında Engelli Ayrımcılığı ile Mücadele Etmek ve Etiketsiz Eğitim projeleri desteklendi Engelliler konusunda ise Engelli Hakları İzleme Grubu , Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları ve Hoş Geldin Bebek projelerine hibe desteği sağlandı

İSTANBUL (AA) - Sabancı Vakfının Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) kapsamında desteklediği projelerde bir yıl boyunca yapılan faaliyetler düzenlenen toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı.

Sabancı Center'da yapılan toplantıda verilen bilgilere göre, 2014-2015 döneminde "kadın" alanında Anne Çocuk Eğitim Vakfının (AÇEV) yürüttüğü "Kırsalda Genç Kadınların Güçlendirilmesi" projesine destek verildi.

Kırsalda yaşayan kadınların "Dere Tepe Eğitim Kadın Destek Programı" ile güçlenmeleri, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının kadınlarla çalışma becerisi geliştirmeleri ve kapasitelerini artırmaları amaçlanan proje kapsamında 46 köyde 1.192 kadın 11 haftalık Dere Tepe Eğitim Programı'na katıldı.

Adana ve Mersin'deki sivil toplum kuruluşlarından (STK) 37 kişi eğitici olmak üzere eğitim aldı ve köylerde bu programı yürüttü. STK'lar ile kadın hakları üzerine geliştirilen modül, 1.255 kadına uygulandı.

Mersin ve Adana'dan toplam 23 STK, kapasitelerini artırmak için talep ettikleri konularda eğitimlere katıldı. Köylerde toplam 400 erkek ile farkındalık toplantıları düzenlendi.

 

- "O Köy Bizim Köyümüzdür" projesi

 

Kadın Merkezi Vakfının (KAMER) yürüttüğü "O Köy Bizim Köyümüzdür" projesine de destek olundu.

Siirt ve Batman'ın köylerinde yaşayan kadınlarla iletişime geçilerek ihtiyaç duydukları desteğin sağlanması ve bu desteğin devamlılığı için köylerde destek alabilecekleri aktörlerin, kadın hakları konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan proje kapsamında Siirt ve Batman'ın 467 köyünde 3 bin 261 kadınla görüşüldü.

Köy ziyaretlerini takiben KAMER'e köylerden 189 kadın başvurdu. İlçelerde düzenlenen 12 toplantı ile toplam 1.742 imam, jandarma, muhtar, öğretmen ve kamu görevlisi kadın hakları konusunda bilgilendirildi. Köylerden elde edilen veriler analiz edildi ve bir basın toplantısı ile paylaşıldı.

 

- "Çocuk İstismarına Dur De!" projesi

 

Muş Kadın Çatısı Derneğince hayata geçirilen, erken yaşta ve zorla evliliklerin engellenmesini amaçlayan "Çocuk İstismarına Dur De!" projesi kapsamında 45 rehber öğretmene 16 hafta boyunca "Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı" verildi.

Rehber öğretmenler, 27 okulda 11-18 yaş arası 4 bin 200 kız çocuğuna ulaşarak çocuk hakları ve erken yaşta evliliğin zararları konulu atölyeler düzenledi. 6 okulda 280 veliyle toplantı yapılarak proje tanıtıldı, kız çocuklarının eğitiminin önemi konuşuldu.

Muş'ta erken yaşta evliliklere karşı iş birliği amacıyla 33 STK ve 9 kamu kurumu temsilcileriyle görüşüldü.

 

- "Genç" ve "eğitimde ayrımcılık" alanlarında desteklenen projeler

 

Eğitimde Görme Engelliler Derneğinin, engelli gençlerin örgütlenmesi, haklarını nasıl talep edeceklerini öğrenmeleri ve yaşadıkları sorunun görünür olması amacıyla hayata geçirdiği "Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi" projesi kapsamında Türkiye'nin farklı üniversitelerinden 26 engelli genç seçildi.

Bu gençler, düzenlenen çalıştaylarla haklarının yanı sıra üniversitelerde ayrımcı uygulamalar ve bu uygulamalarla nasıl mücadele edecekleri konusunda bilgilendi. Engelli üniversite öğrencileri arasında iletişimin sağlanması için bir e-platform kuruldu.

Üniversitelerin engelli öğrenciler için erişilebilirlik durumunu ortaya koymak için veriler toplandı, bir raporda yayımlandı. Veriler kamu kurumları ile yapılan görüşmelerde paylaşıldı.

 

- "Eğitim Ortamında Engelli Ayrımcılığı ile Mücadele Etmek" projesi

 

Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinin, eğitim ortamında engelli ayrımcılığı ile mücadele etmek için uygulamaya geçirilen "Eğitim Ortamında Engelli Ayrımcılığı ile Mücadele Etmek" projesi kapsamında farklı seviye ve branşlardan 25 öğretmen bir sene boyunca engellilik konusunda çalışan akademisyenlerle atölyelerde bir araya gelerek bu konuyu masaya yatırdı.  

Akademisyenler ve öğretmenler, eğitimde engelli ayrımcılığını önlemek amacıyla farklı seviyelerdeki sınıflarda uygulanabilecek alternatif ders etkinlikleri üretti. Alternatif ders etkinlikleri projeye katılan öğretmenler tarafından pilot sınıflarda uygulandı, öğrencilerin geri bildirimleri alındı.

Üretilen bu ders etkinlikleri tüm öğretmenlerle ve ilgili paydaşlarla paylaşmak amacıyla bir kitapta toplandı.

 

- "Etiketsiz Eğitim" projesi

 

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneğince hayata geçirilen ve devlet korumasında yetişmiş öğrencilerin eğitimde etiketlenmesi ile mücadeleyi amaçlayan "Etiketsiz Eğitim" projesi çerçevesinde koruyucu aileler, evlat edinenler, devlet korumasında yetişmiş kişiler, sosyal hizmet uzmanları ve öğretmenlerden oluşan 123 kişiyle eğitimde ayrımcı söylem ve tutumlar analiz edildi.

Analiz raporu basın ve ilgili kurumlarla paylaşıldı.

Devlet korumasında yetişen kişilerin maruz kaldığı ayrımcılığın önlenmesini hedefleyen bir eğitim modülü oluşturuldu ve 10 ilden 30 öğretmen, modülün eğiticisi olarak yetiştirildi. Eğitim alan 30 öğretmen, 9 ilde 882 öğretmenin konu hakkında bilgilenmesini sağladı.

 

- "Engelli" alanında desteklenen projeler

 

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneğinin, engellilerin ayrımcılığa uğramadan, sahip oldukları haklardan eşit şartlarda yararlanabilmelerinin sağlanması amacıyla uygulamaya koyduğu "Engelli Hakları İzleme Grubu" projesi çerçevesinde, engelli haklarıyla ilgili bilgilendirici bir video grafik ve kamu spotu hazırlandı.

Kamu spotları farklı televizyon kanallarında gösterildi. Hazırlanan videolar toplamda 400 bine yakın izlendi.

Engelli haklarının ne derece uygulandığını görebilmek amacıyla 3 bine yakın kuruma bilgi edinme başvurusu yapıldı ayrıca medya analizi için 3 bin civarında haber tarandı.

Geçen yıl kurulan ve engelliliğin farklı kollarında çalışmalar yürüten STK'lardan oluşan Engelli Hakları İzleme Grubu yeniden bir araya gelerek deneyim paylaşımı yaptı. Proje kapsamında toplanan verileri değerlendirdi.

Mevcut yasal düzenlemelerin ne derece uygulandığını ortaya koyan kapsamlı bir rapor hazırlandı.

 

- "Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları" projesi

 

Engelli Kadın Derneğinin, engelli kadınların ayrımcılık, şiddet gibi günlük hayatta karşılaştıkları sorunların üzerine düşünmeleri ve bu sorunların çözümünde aktif rol almalarının sağlanması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında 2 ilde 40 engelli kadına ulaşılarak kadınların hakları konusunda bilgilenmeleri sağlandı. Projenin üç yılı toplamında 8 ilde 160 engelli kadına ulaşıldı.

Bilgilenen kadınlar, çevrelerinde engelli hakları konusunda etkinlikler ve basın açıklamaları düzenledi. Engelli kadınlar kendilerine günlük hayatta yöneltilen sorulara cevap verdikleri bir kitapçık üretti. Engelli kadınlara yönelik "Engelli Hakları ve Ayrımcılık Kitapçığı" yayımlandı.

 

- "Hoş Geldin Bebek" projesi

 

Down sendromlu çocuk sahibi ailelere destek amacıyla Ulusal Down Sendromu Derneği tarafından hayata geçirilen "Hoş Geldin Bebek" projesi kapsamında proje gönüllüleri ve ortakları aracılığıyla İzmir genelinde 35'i yeni doğan, toplam 617 down sendromlu çocuk ve bireye ulaşıldı.

Down sendromlu çocuğu bulunan ailelerle 7 deneyim paylaşım toplantısı yapıldı, 60 çocuk ve ailesine 250 saatten fazla psikolojik destek verildi.

Proje ortakları il sağlık ve halk sağlığı müdürlükleri aracılığıyla İzmir'in 25 ilçesinde 60'tan fazla sağlık merkezi ziyaret edildi, 250'ye yakın sağlık çalışanı down sendromu hakkında bilgilendirildi.

Proje sonuçlarını duyurmak ve kamunun desteğini istemek amacıyla 150 kişinin katılımıyla sağlık çalışanlarına yönelik bir seminer düzenlendi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku