Hibe programları kapsamında bugüne kadar toplam 119 projeye hibe desteği verdik. Türkiye'nin 72 ilinde dolaylı olarak 700 bine yakın insanın hayatına dokunduğumuzu görüyoruz Değişen ve dönüşen hayatlara tanıklık etmek her şeyin mümkün olduğunu bize hatırlatıyor. Bize umut ve güç veriyor Vakfımız, 41 yıldır ülkemizin insanlarının hayatında fark yaratmak ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamak için çalışıyor Hibe programlarını özellikle kadın, genç ve engellileri odak noktalarına alarak geliştirdik

İSTANBUL (AA) - Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, hibe programları kapsamında bugüne kadar toplam 119 projeye destek verdiklerini belirterek, "Türkiye'nin 72 ilinde dolaylı olarak 700 bine yakın insanın hayatına dokunduğumuzu görüyoruz" dedi.

Güler Sabancı, Sabancı Vakfının Toplumsal Gelişme Hibe Programı (TGHP) kapsamında desteklediği projelerde bir yıl boyunca yapılan faaliyetlerin anlatıldığı toplantıda konuştu.

Ankara'da yaşanan terör saldırılarını hatırlatan Sabancı, Türkiye'nin en ağır terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve Türkiye'ye başsağlığı, yaralılar için acil şifalar diledi.

Sabancı, aynı temennileri terörle mücadelede ülkenin çeşitli illerinde verilen şehitler ve yaralılar için de tekrarlayarak, "Gün birlik, beraberlik günüdür. Şefkatle yaraları sarmalıyız. Tüm kayıplarımızın anısına barış ve demokrasiden vazgeçemeyiz. Katılımcı ve demokratik bir toplum inşa etmek, umutlarımızı devamlı taze tutmak için sivil topluma çok önemli görevler düşüyor" diye konuştu.

 

- "Türkiye, her şeyin en iyisine layık"

 

Sabancı Topluluğu olarak, Türkiye'nin her şeyin en iyisine layık olduğuna inandıklarını vurgulayan Sabancı, bu inançla çalıştıklarını söyledi.

Sabancı, vakıflarıyla 41 yıldır ülke insanlarının hayatında fark yaratmak ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamak için çalıştıklarını belirterek, kadın, genç ve engellilerin topluma eşit ve aktif katılımını sağlamayı, eşit toplumun önündeki sorunların farkına varmayı ve ön yargıları kırmayı amaçladıklarını anlattı.

Sosyal problemleri kimsenin tek başına çözemeyeceğini dile getiren Sabancı, şöyle devam etti:

"Biz de tek başımıza çözemeyiz. Bu nedenle iş birliği yapma kültürümüzü geliştirmemiz gerekiyor. Biz de böyle yaptık. 10 yıldır Sabancı Vakfı olarak sivil toplum kuruluşlarının projelerini destekliyoruz. Sorunlara birlikte çözümler geliştiriyoruz. Her yıl 'Ekim Zamanı'nda  bu projelerin detaylarını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 10 yıl boyunca temel hareket noktamız; sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesi, sivil topluma sürdürülebilirlik kazandırmaktı çünkü toplumsal gelişme, fırsat eşitliği ve katılımla gerçekleşebilir. Ancak bunun da güçlü bir sivil toplumla el ele olabileceğine inanıyoruz."

Sabancı, bugüne kadar erken yaşta ve zorla evliliklerin son bulmasından kadının insan haklarının benimsenmesine, engellilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılmasından gençlerin gelecekte değil bugün topluma katılmasına kadar birçok konuda sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını ifade etti.

 

- "Sorunlar derinlemesine ele alınmalı"

 

Sabancı, 41 yılı geride bırakırken bugün meselelerin köklerine inmek, çözüm üretmek ve yarattığımız etkileri sürdürülebilir kılmak için bazı konuların daha yoğun destekle derinlemesine ele alınması gerektiğini gördüklerini söyledi.

"Stratejik hayırseverlik"te ne yapıldığının değil nasıl yapıldığının önemli olduğuna dikkati çeken Sabancı, "Çünkü yapılan çalışmaların sürdürülebilir olmasını sağlayan kritik nokta, nasıl iş yaptığınızdır" dedi.

Sabancı, vakıf olarak bir fikir ve ideal çerçevesinde sivil toplumu güçlendirmek ve yereldeki kapasiteyi artırmak için çalıştıklarını, yerele çok önem verdiklerini anlattı.

Yerelde başlattıkları çalışmaların hep güzel sonuçlar verdiğini, hızla yayıldığını ve örnek olduğunu aktaran Sabancı, çözümleri yerelin sahiplenmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

-  "Kadın, genç ve engellileri odak noktamıza alıyoruz"

 

Sabancı, hibe programlarını özellikle kadın, genç ve engellileri odak noktalarına alarak geliştirdiklerini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hibe programları kapsamında bugüne kadar toplam 119 projeye hibe desteği verdik. Türkiye'nin 72 ilinde dolaylı olarak 700 bine yakın insanın hayatına dokunduğumuzu görüyoruz. Değişen ve dönüşen hayatlara tanıklık etmek her şeyin mümkün olduğunu bize hatırlatıyor. Bize umut ve güç veriyor. Herkese ilham kaynağı olacağına emin olduğum bu projelerin her biri kendi alanında çok değerli örnekler. Yürekten inanarak çalışan, sadece kendi hayatlarını değil toplumun hayatını düşünerek bir hareketi başlatan tüm gönüllülere tek tek teşekkürlerim var."

Programda, Sabancı Vakfının destek verdiği sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri projelere ilişkin bilgiler de verdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku