Rusya Federasyon Konseyi, Rusya ile Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya arasında imzalanan ittifak anlaşmasını onayladı

MOSKOVA (AA) - Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov tarafından 18 Mart'ta imzalanan Rusya ile Güney Osetya arasındaki ittifak ve entegrasyon anlaşmasını onayladı. 

Anlaşma, taraflar arasında sosyal, ekonomik, insani, siyasi, savunma ve güvenlik alanlarında yakın işbirliği sağlanması için temel niteliği taşıyor. Anlaşma, 25 yıl yürürlükte olacak ve daha sonra 10 yıllık sürelerle uzatılabilecek. Anlaşma ile taraflar arasında güvenlik ve savunma alanı oluşturulması, Rusya-Güney Osetya sınırında serbest geçişlerin sağlanması, gümrük kurumlarının entegrasyonu, içişleri bakanlıkları arasında işbirliği ve Rusya vatandaşlığına geçiş sürecinin sadeleştirilmesi öngörülüyor.

Parlamentonun alt kanadı Duma tarafından 19 Haziran'da onaylanan anlaşma, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya Parlamentosu tarafından 3 Nisan tarihinde onaylanmıştı.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku