Renault Nissan İttifakı, 21. COP iklim konferansı için 200 adet elektrik motorlu otomobil tedarik edecek Filo etkinlik boyunca 400 bin km yol kat edecek ve kullanım esnasında sıfır emisyon yayacak Renault ve Nissan çalışanlarından 200 gönüllü profesyonel de sürücülerin yanı sıra araçları kullanacak

İSTANBUL (AA) - Renault-Nissan İttifakı, Birleşmiş Milletlerin Paris'te düzenleyeceği COP21 iklim konferansının resmi ortağı sıfatıyla 200 adet elektrik motorlu otomobili etkinliğin hizmetine sunacak. 200 araçlık filo, uluslararası bir konferans için tedarik edilen dünyanın en büyük elektrik motorlu otomobil filosu ünvanına da sahip olacak.

Her yıl düzenlenen bu zirve 30 Kasım - 11 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Araçlar 21. COP (Conference of Parties) boyunca 400 bin km yol kat edecek ve sürüş esnasında sıfır emisyon yayacak.195 ülkeden gelecek 20 binden fazla BM görevlisi COP21'e katılacak.

Renault-Nissan İttifakı Başkanı Carlos Ghosn, "Elektrik motorlu araçlar pratik ve erişilebilir bir ulaşım yöntemidir. Aynı zamanda bu araçlar sayesinde CO2 emisyonlarına karşı mutlak bir çözüm sağlanmaktadır. Söz konusu otomobiller motorların atmosfere zararlı gaz miktarını azaltarak şehirlerimizin havasını daha kaliteli hale getirmeye katkıda bulunuyor. Kamu ve özel sektör bir araya gelerek sıfır emisyona geçiş sürecini hızlandırabilir" dedi.

Ghosn, "Renault ve Nissan çalışanları elektrikli otomobil devriminin en ön saflarında yer alıyor. Çalışanların pek çoğu elektrik motorlu araç kullanıyor. Söz konusu otomobillerin yararlarını gözler önüne sermek üzere bu çalışanlarımız en iyi elçilerimizdir" ifadelerini kullandı.

BM ilk kez olarak bir iklim zirvesince tüm binek otomobillerini yüzde 100 elektrik motorlu araçlar arasından seçmiş olacak.

Yüzde 100 elektrik motorlu otomobiller 200 profesyonel ile hem Renault hem de Nissan’dan gelecek 200 gönüllü sürücü tarafından kullanılacak. Haziran ayında Renault-Nissan İttifakı Paris şehiriçi ve çevresinde COP21'e yönelik gönüllü sürücüler için çağrıda bulundu. Görevlendirme süresi sona ermeden şaşırtıcı biçimde 450'den fazla başvuru oldu. 200 Renault ve Nissan çalışanı ile birlikte profesyonel sürücüler etkinliğe hazırlanmak üzere ciddi bir eğitim programından geçirilecekler.

Renault-Nissan İttifakı, Fransız elektrik dağıtım şirketi EDF ile birlikte stratejik noktalara 90 adet hızlı ve standart şarj istasyonu kuracak ve düşük karbonlu elektrik temin edilecek. Hızlı şarj istasyonları sayesinde elektrik motorlu araçlar 0'dan yüzde 80 kapasiteye yaklaşık 30 dakika içerisinde şarj edilebilecek.

İttifak, dünya çapında 274 binden fazla elektrikli araç sattı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku