Oliv Yapı ve Vizyon Art Yapı ortaklığı ve 130 milyon liralık yatırımla 2017 yılında hizmete girmesi beklenen Real Merter, tekstil toptancılarını tek merkezde bir araya getirecek Oliv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Dokumacı: Yatırımcıların söz konusu projeden yüzde 60 civarında kar etmesini bekliyoruz KDM Kurucu Ortağı İzci: Real Merter projesi ihtisasa yönelik bir AVM. Söz konusu projenin altında 22 bin 500 metrekarelik toptan tekstile yönelik bir AVM olacak, üzerinde de 3 bloktan oluşan 248 daireli konut planlanıyor

İSTANBUL (AA) - Oliv Yapı ve Vizyon Art Yapı ortaklığı ve 130 milyon liralık yatırımla 2017 yılında hizmete girmesi beklenen Real Merter, tekstil toptancılarını tek merkezde bir araya getirecek.

Sektöre "Toptan Tekstil AVM" kavramı ile giren, 248 konut ile 155 toptan ve perakende mağazasından oluşan Real Merter'de tekstilcilerin yanı sıra bankalar, noter, kargo şirketleri ile restoranlar da yer alacak.

Real Merter'in tanıtım toplantısı, Oliv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dokumacı ile KDM Kurucu Ortağı Murat İzci'nin katılımıyla gerçekleşti.

Dokumacı, toplantıda yaptığı konuşmada, söz konusu projenin Oliv Yapı ile Vizyon Art Yapı tarafından inşa edildiğini söyledi.

Merter'in resmi rakamlara göre tekstil ihracatına 5 milyar dolarlık katkı sağladığını aktaran Dokumacı, bölgenin en büyük sorunlarından birinin otopark olduğunu, normal dairelerin de ticari alana dönüştürüldüğünü, bunları görerek Merter'de iyi bir proje yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

Dokumacı, söz konusu projede iş yeri ile yaşam merkezini birleştirdiklerini belirterek, "İş yeri ile yaşam merkezinin arası bir asansör kadar uzak" dedi.

Projede yüzde 40'a varan satış vaatleri aldıklarını anlatan Dokumacı, ticari alanlarda ise yüzde 10'luk ön talep geldiğini ifade etti.

Dokumacı, projenin lokasyon konusunda avantajına değindi.

Real Merter'in yapım kalitesinin, İstanbul'da ilk 5 arasına girebileceğinin altını çizen Dokumacı, yatırımcıların söz konusu projeden yüzde 60 civarında kar etmesini beklediklerini paylaştı.

 

- "Türkiye'de kiralanabilir alanı 10 bin metrekarenin üzerinde olan 299 AVM var"

 

Murat İzci ise ekim itibarıyla Türkiye'de kiralanabilir alanı 10 bin metrekarenin üzerinde olan 299 alışveriş Merkezi (AVM) bulunduğunu, toplam kiralanabilir alanının da 10 milyon 250 bin metrekareye ulaştığını söyledi.

Bin kişiye düşen kiralanabilir alanın 132 metrekareye çıktığı bilgisini veren İzci, 23 milyon 608 bin kişi ile Türkiye'de en fazla nüfusun Marmara Bölgesi'nde bulunduğunu, buradaki AVM sayısının 137, toplam kiralanabilir alanın ise 5 milyon 38 bin metrekare olduğunu kaydetti.

İzci, Ege Bölgesi'nde son bir ay içerisinde 2 yeni AVM açıldığını, buradaki toplam kiralanabilir alanın 1 milyon 123 bin metrekareye çıktığını, yeni planlanan AVM'ler ile İzmir'in son dönemde iyi bir ivme kazandığını anlattı.

Üçüncü sırada İç Anadolu Bölgesi'nin geldiğini belirten İzci, burada toplam 49 AVM olduğunu, toplam kiralanabilir alanın ise 2 milyon metrekareye ulaştığını dile getirdi.

İzci, Doğu Anadolu'da nüfusun yaklaşık 6 milyon, AVM sayısının 7 ve toplam kiralanabilir alanın 166 bin metrekare olduğuna dikkati çekerek, bölgedeki bin kişiye düşen kiralanabilir alanın 28 metrekareye düştüğünün, Türkiye ortalamasının ise 132 metrekareye ulaştığının altını çizdi.

Beş büyük ilin toplam kiralanabilir alanın yüzde 63'ünü kapladığını aktaran İzci, gelecek dönemde Antalya'da AVM atağı beklediklerini bildirdi.

İzci, İstanbul'un 39 ilçesinden 33'ünde AVM bulunduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakırköy'de bin kişiye düşen toplam kiralanabilir alan bin 925 metrekare. Bu rakam AB ortalamasında 270, ABD ise 810 metrekare. Bakırköy bu anlamda dünya birincisi. Şişli bin 486 metrekare ile ikinci sırada, Beşiktaş bin 430 metrekare ile üçüncü sırada geliyor. Ardından da 738 metrekare ile Bayrampaşa, 708 metrekare ile de Başakşehir. İstanbul nüfusunun yaklaşık yüzde 65'i Avrupa yakasında ikamet ediyor. Bin kişiye düşen kiralanabilir alanda Avrupa yakası 338, Anadolu yakası ise 148 metrekare civarında. 25 ilçeli Ankara'nın sadece 5'inde AVM var. Kiralanabilir alanda Yeni Mahalle 741 metrekare ile birinci sırada."

 

- "Rusya ve Irak'tan bir kaç kişi projeden daire aldı"

 

İzci, Real Merter projesinin ihtisasa yönelik bir AVM olduğunu, projenin altında 22 bin 500 metrekarelik toptan tekstile yönelik bir AVM'nin yer alacağını, üzerinde de 3 bloktan meydana gelen 248 daireli konut planlandığını anlattı. 

Projenin yapımına 4 ay önce başlandığını ve yüzde 35'inin tamamlandığını anımsatan İzci, tamamını ise 2017'nin ilk çeyreğinde bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

İzci, 248 dairenin en küçüğünün 66, en büyüğünün 185 metrekare, konutta en düşük lansman fiyatının ise 4 bin 677 lira olduğunu dile getirdi.

Ticari alanda en küçük dükkanın 36, en büyüğünün ise 491 metrekare olduğunu bildiren İzci, burada da lansman çıkış fiyatının metrekare bazında 7 bin 14 lirayı bulduğunu ifade etti.

İzci, İstanbul'un tekstil ihracatının 13,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini, Merter'e farklı coğrafyalardan 10 binin üzerinde insanın geldiğini, burada aşağı yukarı 800 mağaza, 4 bin civarında da firmanın yer aldığını söyledi.

Projede mağaza açabilecek tekstilcilere yer vermeyi düşündüklerini vurgulayan İzci, tekstil toptanında kiralama ile bir yere varılamayacağını düşündüklerini, tekstille ilgili Türkiye'nin her yerinde iş yapanların potansiyel alıcıları olduğunu belirtti.

İzci, Rusya ve Irak'tan birkaç kişinin daire aldığı projede 300 milyon liralık satış hacmine ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizerek, yıllık 5 milyon profesyonel müşteriye, 100 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku