İSTANBUL (AA) - PSA Peugeot Citroën ile Toyota Motor Avrupa (TME), yeni modelleri Citroën Spacetourer, Peugeot Traveller ve Toyota Proace'yı 2016'da satışa sunmayı planlıyor. 

Peugeot'dan yapılan açıklamaya göre, yeni Citroën Spacetourer, Peugeot Traveller ve Toyota Proace modelleri ilk kez 2016 yılı mart ayında Cenevre Motor Show fuarında tanıtılacak.

Pazara 2016 yılının ilk yarısında sunulması planlanan yeni modeller, özel kullanımlar için Kombi, profesyonel kullanımlar için ise Shuttle versiyonlarıyla tüketicinin beğenisine sunulacak. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen PSA Peugeot Citroën Program ve Strateji Başkanı Patrice Lucas, TME ile PSA Peugeot Citroën arasındaki iş birliğinin meyveleri olan üç yeni modelin örtüsünü açmaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Lucas, anlaşmanın tüm dünyadaki müşterilere kendi segmentlerinde özellikle rekabetçi ve modern ürünler sunmak için yeni ve verimli bir araç platformu geliştirmesini sağladığını dile getirdi.

Toyota Motor Avrupa Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Johan van Zyl ise PSA Peugeot Citroën ile 2012 yılında başlatılan iş birliği ile bugün Toyota Proace modelinin yepyeni bir neslini gün yüzüne çıkarmış olmasından mutlu olduklarını ifade etti.

Her iki ekip olarak, ortaklaşa ve bireysel açıdan kendi markaları düzeyinde çok çalıştıklarını ve diğerlerinden ayırt edilen yeni vanlarının tüm türevleri ile Avrupa'da Toyota hafif ticari araç ürün gamını güçlendireceğinden emin olduğunu aktaran Zyl, "Yeni Proace müşterilerin Toyota'dan bekledikleri sağlam ve dayanıklı araç ürün gamını tamamlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İlk Toyota Proace modeli 2013 yılında Peugeot Expert ve Citroën Jumpy bazında geliştirilmişti. 2012 yılında imzalanan iş birliği anlaşması ile şirketlerin yeni nesil araçlarda da birlikte çalışmaları ve bu iş birliğinin 2020 yılın ötesinde de süreceği öngörülmüştü.

Bu iş birliğinin her iki grup için amacı, orta büyüklükteki hafif ticari araç segmentlerinde geliştirme ve üretim maliyetlerinin optimizasyonu sayesinde rekabetçi birer Shuttle ve Kombi versiyonları sunmak.

Araçlar Fransa'da Valenciennes bölgesindeki Sevelnord PSA Peugeot Citroën fabrikasında üretiliyor.

Toyota Motor Avrupa, bu yeni araçların geliştirme ve endüstriyel yatırım maliyetlerine katkıda bulundu.

 

Anahtar Kelimeler
OtomotivPeugeot
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku