İSTANBUL (AA) - Tasarımına Peugeot Design Lab'ın katkı sağladığı Airbus Helicopters, ilk sivil helikopteri olan H160 modelini 8-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Dubai Airshow fuarında tanıttı. 

Peugeot'dan yapılan açıklamaya göre şirket, Airbus Helicopters'in ilk sivil helikopteri olan H160 modelinin dış tasarımına katkı sağladı. İlk aşamada Peugeot Design Lab'ın tasarım ekibi tarafından yapılan H160'ın dış tasarım, ardından Airbus Helicopters'ın tasarım bürosu tarafından geliştirildi ve tamamlandı.

İki yılda bir düzenlenen ve en son 2013'te 60 binden fazla ziyaretçiyi bir araya getiren uluslararası Dubai Airshow fuarında bu yıl Airbus Helicopters, 2016 yılında satışa sunulacak olan yeni orta tonajlı sivil helikopteri H160 modelini vitrine çıkardı.

Bu çok amaçlı helikopter, petrol platformları ile irtibat, kamu hizmetleri, hasta tahliyeleri, sahil gözetimi ya da özel ve iş havacılığı gibi birçok farklı görevi yerine getirecek şekilde tasarlandı.

H160 model helikopterin tasarımı, Peugeot Design Lab tasarımcıları tarafından bir stil yarışmasında ortaya çıktı.

Vitrine çıkan bu helikoptere ulaşmak için Airbus Helicopters bünyesinde bulunan ekip tarafından H160 modeli geliştirildi ve birkaç ay süren çalışma ile tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Airbus Helicopters Dizayn ve Stil Sorumlusu Guillaume Chielens, Peugeot Design Lab tarafından önerilen ilk tasarımın H160'ın yenilikçilik, performans ve heyecan değerlerini simgeleyen şahsiyetini tanımlamalarına yön verdiğini bildirdi.

Kendilerinin de bu etütten itibaren özgün kişiliği ile operatörlerin ve halkın dikkatini çeken bir helikopter geliştirebildiklerini aktaran Chielens, "Tasarım bugün, eşsiz kişiliği ve performansı ile zihinlerde yer etmeyi amaçlayan H160 programının önceliklerinin merkezinde yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Peugeot Global Brand Design Stüdyo Sorumlusu Cathal Loughnane da Peugeot Design Lab'ın H160 modelinin dış tasarımına katılımı ile kompleks ve teknolojik projeler tasarlama kapasitesini kanıtladığını ifade etti. 

Anahtar Kelimeler
OtomotivPeugeot
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku