İSTANBUL (AA) - Peugeot'nun Dakar Rallisi için özel olarak geliştirdiği 2008 DKR16, yeni renkleriyle gün yüzüne çıktı.

Peugeot açıklamasına göre, Team Peugeot Total takımı, Arjantin ve Bolivya'daki Dakar Rallisi'nde mücadele edecek Sebastian Loeb, Stephane Peterhansel, Cyril Despres ve Carlos Sainz'den oluşan ekibin ve Peugeot 2008 DKR16'nın renklerini tanıttı. Peugeot 2008 DKR, 2016 sezonu için daha geniş, daha alçak, daha hızlı ve daha güçlü hale dönüştü.

Yeni otomobilin sergilediği aslansı çizgilerine ek olarak agresif bir görünüm sergilemesi sağlandı. En son geliştirilen versiyon adı ile Peugeot 2008 DKR16, Dakar projesine katılan bütün iş ortaklarının renklerini taşıyor. Yeni tasarımda, ocak ayında Arjantin'de 50 dereceye kadar sıcaklık üretebilen yaz güneşinin ışınlarını yansıtacak gümüş renkli bir tavan ilk kez yer alıyor.

Peugeot 2008 DKR16'nın yeni boyutları öncelikle ağırlık dağılımını önemli ölçüde değiştirdi. Aracın ağırlık merkezini alçaltmak ve dinamik davranışını iyileştirmek için yedek lastikler otomobilin yanlarına yerleştirildi. Yeni karoseri, Peugeot 2008 DKR16'nın Dakar'a katılan araçlar arasında kolayca farkedilmesi için geliştirildi. Hem düz hem kavisli yüzeyleri belirginleştirerek yeni bir şekil ve akıcılık elde edildi.

Team Peugeot Total takımının maceracı kimliğini dışa vurmak için büyük hava giriş ızgarası ve aslan figürü kullanılıyor. Renklerin yerleştirilmesi sırasında standart Peugeot 2008'in karakterine de göndermeler yapılmış durumda.

 

-"Hareketsizken bile süratle gidiyormuş izlenimi uyandırıyor"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin, şunları kaydetti:

"Peugeot 2008 DKR16'nın yeni tasarımından çok etkilendim. Otomobil, göründüğü kadar iyi giderse kesinlikle çok iyi bir yıl geçireceğiz demektir. Böyle özel bir tasarım ile yeni Peugeot 2008 DKR16 hareketsizken bile süratle gidiyormuş izlenimi uyandırıyor. 38. Dakar Rallisi, 2 Ocak'ta Arjantin'de Buenos Aires'ten yola çıkacak ve 16 Ocak'ta Rosario'da son bulacak. Güney Amerika'yı tamamen enlemesine geçen bu uzun maratonda, Red Bull renkli dört aslanı yaklaşık 10 bin kilometrelik yoğun bir rekabet ve mücadele bekliyor. Otomobillerimizin Dakar Rallisi'nde güçlü bir görsel şölen sunacaklarını biliyoruz. Bundan en iyi sonucu çıkarmak bize düşüyor."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku