İSTANBUL (AA) - Belçika'da düzenlenen Busworld Kortrijk Fuarı'na katılan Otokar, KENT otobüsünün körüklü versiyonunu ilk kez Avrupa'da görücüye çıkardı. 

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da, modern taşımacılık için yatırımlarını sürdüren İETT’ye, halihazırda 900 otobüsü, yedek parça ve bakımıyla hizmete sunan Otokar, yurt içinde şehir içi taşımacılığında yakaladığı başarıyı yurt dışına da taşıyor.

Otobüs endüstrisinin en büyük etkinliklerinden olan, Belçika'da düzenlenen ve 34 ülkeden 400'e yakın katılımcı ile 116 ülkeden on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Busworld Kortrijk 2015'te yerini alan Otokar, fuarda şehir içi otobüsleri KENT ve DORUK ile turizm ve servis taşımacılığına yönelik otobüsleri DORUK ve SULTAN'ın Euro 6 motorlu üyelerini sergiliyor.

Ürün ailesinin en yeni üyesi KENT Körüklü şehir içi otobüsünü de ilk kez Avrupa'da tanıtan şirket, Busworld 2015'te 6 gün boyunca 3. salon 302 numaralı stantta ilgilileri ağırlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2015'in 8 ayında Avrupa pazarında bulundukları hemen her ülkede büyüme yakaladıklarını belirtti.

Rekabetin oldukça yüksek olduğu Türkiye pazarında liderliklerini yıllardır koruduklarını aktaran Görgüç, Türkiye'de otobüs alanında sahip oldukları başarıyı Avrupa'ya taşımak için son dönemde çalışmalarını artırdıklarını ve bu sayede önemli bir ivme yakaladıklarını dile getirdi.

Görgüç, özellikle İtalya, İspanya, İngiltere ve Fransa'dan gördükleri talepten çok memnun olduklarını vurgulayarak, "Söz konusu ülkelerde ilk üç çeyrekte toplam pazar artışlarının çok üzerinde bir artışa imza attık. Bu artışlarda Avrupa'ya yönelik yeni yapılanmamız ve müşterilerimize yakınlığımız oldukça etkili oldu" ifadelerini kullandı.

KENT Körüklü'yü Avrupa pazarında ilk kez lanse ettikleri Busworld Fuarı'nın kendileri için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Görgüç, şunları kaydetti:

"Otokar 50 yılı aşkın otobüsçülük tecrübesiyle özellikle şehir içi taşımacılığında ciddi bir başarıya sahip bir firma. Bugün Slovenya'dan Türkiye'ye, Malta'dan Macaristan'a kadar pek çok ülkede şehir içi yolcu taşımacılığında Otokar otobüsleri hizmet veriyor. İlk kez Busworld fuarında tanıttığımız KENT Körüklü, şehir içi ürün ailemizin en önemli tamamlayıcılarından biri olacak. Tamamı Otokar tarafından tasarlanan otobüs ailemizin en yeni üyesi KENT Körüklü otobüsümüzün 18 ve 18,75 metrelik seçenekleri bulunuyor. Aracımızın basamaksız alçak giriş tabanı, engelli yolculara kolaylık ve geniş iç hacmi ile konfor sunuyor. Uzun periyodik bakım aralıklarına ek olarak düşük işletme giderleri, uzun ömürlü ve az yakan motoru, yüksek yolcu taşıma kapasitesi ve dayanıklılığı ile KENT Körüklü'nün, şehir içi toplu taşımacılıkta büyükşehirlerin en büyük yardımcısı olacağını düşünüyoruz."

Görgüç, otobüs pazarıyla ilgili ise "Avrupa pazarı yılın üç çeyreğinde yüzde 16,6 büyüdü. Türkiye pazarında ise büyüme söz konusu dönemde 7-9 metrede yüzde 6 olarak yaşanırken, 9 metre üstü pazarda yüzde 23 olarak gerçekleşti" bilgilerini paylaştı.

Otomotiv Sanayi Derneği verilerine göre aynı dönemde küçük ve orta boy otobüs ihracatında Türkiye'de lider firma olduklarını belirten Görgüç, ihraç edilen her 5 otobüsten 3'ünün Otokar imzası taşıdığını da vurguladı.

Anahtar Kelimeler
OtomotivOtokar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku