Otokar, Borsa İstanbul'un belirlediği Endeks Seçim Kriterleri kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, beklenen değerleri karşıladı ve 29 şirketten oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu

İSTANBUL (AA) - Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, kurumsal sürdürülebilirlik performansı ile BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne girmeye hak kazandı.

Otokar açıklamasına göre şirket, Borsa İstanbul'un belirlediği "Endeks Seçim Kriterleri" kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, beklenen değerleri karşıladı ve 29 şirketten oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu. Şirket, Kasım 2015 - Ekim 2016 döneminde Borsa İstanbul'da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarından oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alacak.

Ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri kurumsal yönetim ilkeleriyle birleştirerek uzun vadeli değer yaratmayı amaçlayan şirketin bu alanda yaptığı çalışmalara Otokar Sürdürülebilirlik Raporu'nda detaylı olarak yer verildi. Otokar'ın uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine uygun ikinci sürdürülebilirlik raporu, sürdürülebilirlik taahhütlerini ve performansını kapsıyor.

Rapor, kapsam ve bağlayıcılık unsurlarının belirlenmesi, içerik yapısının oluşturulması, performans verilerinin hesaplanması açısından Küresel Raporlama Girişimi'nin Sürdürülebilirlik Raporlama ilkeleri doğrultusunda hazırlandı.

 

- 188 ton sera gazı emisyonu tasarrufu gerçekleştirildi

 

Rapora göre, Koç Holding'in 2006 yılında tüm topluluk şirketleri adına imzaladığı BM Küresel İlkeler Sözleşmesi prensiplerini faaliyetleri genelinde benimseyen ve aktif destek veren Otokar, sürdürülebilirlik programının ana paydalarından biri olan çevreyle dost ürün ve üretim süreçleri geliştirme çalışmaları bakımından birçok çalışmaya imza attı. 

2014 yılındaki verimlilik çalışmalarıyla toplam 2.110 gigajoule enerji tasarrufu, 188 ton karbondioksit sera gazı emisyonu tasarrufu gerçekleştiren atık su geri kazanımı ve kapalı devre sistemler aracılığıyla 145 bin metreküp suyun üretime döndürülmesi sağlandı.

İklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında üretim süreçlerinden doğan sera gazı emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra üretilen araçların tüketiminden kaynaklanan etkilerin düşürülmesi için Ar-Ge çalışmaları yürütüldü ve Otokar, cirosunun yaklaşık yüzde 3,5'ini Ar-Ge'ye ayırdı. 

 

-Görgüç: "Daha iyi yarınların inşasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Koç Topluluğu'nun paylaştığı değer ve ilkelere bağlı kalarak, topluma kattığımız değerleri sürekli geliştirmeyi ve daha iyi yarınların inşasına artan oranda katkıda bulunmayı hedefliyoruz" dedi.

Görgüç, hedeflere ulaşmakta takip edilen stratejiyi ise şöyle tanımladı: “Sürdürülebilirlik stratejimiz, çevreyle dost, iş etiği ilkelerine sıkı sıkıya bağlı; operasyonel mükemmelliği hedefleyen ve müşteri beklentilerini eksiksiz karşılayan yüksek teknolojiye dayalı katma değerli ürünler geliştirmeye odaklı iş modelimizle yerli sermaye yapımızı korumak ve şirket karlılığımızı artırmaktır.”

Anahtar Kelimeler
BISTOtokar
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku