Terör gruplarına katılmak için Suriye ve Irak’a giden Hollandalıların 190 civarında olduğu, şimdiye kadar 32’sinin öldüğü bildirildi

LAHEY (AA)- Orta Doğu ülkelerine savaşmak amacıyla giden Hollanda vatandaşlarından 32'sinin öldüğü belirtildi.

Dışişleri, Savunma ile Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanlığı tarafından meclise gönderilen ortak yazıda, terör gruplarına katılmak için Suriye ve Irak’a giden Hollandalıların yaklaşık 190 civarında olduğu kaydedildi.

Bölgedeki Hollanda vatandaşlarının daha çok terör örgütü DAEŞ saflarına katıldığına yer verilen açıklamada, savaşmak amacıyla iki ülkeye gidenlerden 32'sinin öldüğü, 35’inin geri döndüğü belirtildi.

Terörle mücadele kapsamında güvenlik önlemlerinin artırıldığı Hollanda’da Orta Doğu’ya savaşmak amacıyla gidip geri dönenler sıkı takibe alınıyor. Bu çerçevede şimdiye kadar bazı şüpheliler tutuklandı, çok sayıda kişinin ise pasaportu iptal edildi.

Hükümet ayrıca, terör gruplarına katılan veya bu yönde çalışma içinde olanların vatandaşlıklarının iptal edilmesine olanak sağlayacak yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.

Yeni yasayla sosyal medyadaki şiddet ve nefret söylemlerinin takibi konusunda poliste özel bir birimin oluşturulması planlanıyor.

Anahtar Kelimeler
SuriyeHollandaDAEŞ 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku