Antalya'da 10 yılda bin 775 orman köylüsüne yaklaşık 14 milyon lira kredi desteğinde bulunuldu Bu yıl da Antalyalı orman köylüleri için 2 milyon 187 bin 500 lira ödenek ayrıldı

ANTALYA (AA) - Antalya'da bin 775 orman köylüsü, Orman ve Köy İşleri (ORKÖY) Genel Müdürlüğünce sağlanan desteklerle alternatif geçim kaynaklarına kavuştu. 

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ORKÖY Genel Müdürlüğünce orman köylülerine ormanların korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi amacıyla çeşitli alanlarda kredi desteği verildiğini söyledi. 

Son 10 yılda Antalya'da bin 775 aileye yaklaşık 14 milyon lira kredi verildiğini bildiren Türk, orman köylülerinin fenni arıcılık, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, seracılık, kültür mantarı ve güneş enerji sistemi gibi alanlarında desteklendiğini kaydetti. 

Alanların yörenin ihtiyaçlarına göre belirlendiğini dile getiren Türk, Korkuteli ilçesinde kültür mantarının ön plana çıktığını, üreticilerin bu alanda desteklendiğini belirtti.

Bu desteklerin ormanlar üzerindeki baskının azaltılması, insanların refah seviyelerinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirildiğini vurgulayan Türk, "Sadece ağaç dikmiyoruz, ormanların korunması, geliştirilmesinin yanı sıra köylülerin kalkınmaları için de destekler veriyoruz, onlara geçim kaynağı sunuyoruz" dedi. 

Kredileri ilk 2 yıl ödemesiz 4 yılda ödeme imkanı sunulduğunu anlatan Türk, faizlerin de çok düşük oranda olduğunu, bu açıdan vatandaşların sıkıntı çekmeden ödeme yapabildiklerini ifade etti.

- Bu yılki ödenecek 2 milyon lira

Türk, bu yıl için de 2 milyon 187 bin 500 lira ödenek ayrıldığını belirterek, desteğin Döşemealtı, Elmalı, Kaş, Korkuteli, Gazipaşa, Serik, Manavgat ilçelerinde oluşturulacak süt sığırcılığı, plastik sera, cam sera ve fenni arıcılık tesislerinde kullanılacağını söyledi. 

Kredilerle ilgili çiftçilerden olumlu görüşler aldıklarına dikkati çeken Türk, "Orman köylülerimize bir nevi altın bilezik kazandırıyoruz" ifadesini kullandı.

ORKÖY'ün desteğiyle kültür mantarı üretimine başlayan çiftçilerden Muhammet Kaplan, 18 bin lira aldığı destekle 90 metrekare depo yaptığını, kültür mantarcılığı alanında kendine yeni bir geçim kaynağı oluşturduğunu kaydetti.

Elektrik maliyetini düşürmek için yine ORKÖY kredisiyle güneş enerjisi sisteminden faydalanmak istediğini dile getiren Kaplan, "Ummadığımız bir dönemde bize destek sunuldu. Şimdi en iyi imkanlarda üretim yapıyoruz ve kazanç elde ediyoruz" diye konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku