Diyarbakır Barosu, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına yönelik idam kararının kaldırılması için Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ne mektup gönderdi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Barosu, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşları hakkındaki idam kararının kaldırılması için Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Hussein El Saharty'ye mektup yolladı.

Baro Başkanı Tahir Elçi ve bir grup avukat, PTT Sur İlçe Şubesine gelerek mektupları Mısır hükümetine ulaştırılmak üzere büyükelçiliğe gönderdi.

Elçi, burada yaptığı açıklamada, Mısır hükümetinin askeri darbe yoluyla devrildiğini, ardından ülkenin askeri yönetim tarafından olağanüstü usullerle yönetilmeye başlandığını belirtti.

Askeri yönetimin, başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere hükümet ve iktidardaki İhvan yetkililerine yönelik yoğun bir tutuklama uygulamasına giriştiğini dile getiren Elçi, kitlesel politik tutuklamaların, bağımsız ve tarafsız olmayan yargılamaların, politik amaçlı idam kararlarının, Mısır devleti için de bağlayıcı uluslararası belgelerin en temel hükümlerinin ihlali olduğunu ifade etti.

Askeri darbe hukukuna göre, askeri yönetimin emir ve talimatlarıyla hareket eden mahkemelerce yapılan yargılamalar sonunda Mursi ve yüzlerce politik tutuklu hakkında idam kararı verilmesinin askeri yönetimin demokrasi, insan hakları gibi evrensel değerleri umursamadığını ortaya koyduğunu vurgulayan Elçi, şunları söyledi:

"Uluslararası insan hakları örgütlerinin darbe yönetiminin yargılamalarını ve verilen idam kararlarını durdurma çağrıları bugüne kadar askeri yönetim tarafından dikkate alınmamış, idam kararlarının infaz edileceğine dair bilgiler kamuoyuna yansımaktadır. İdam cezası, insan haklarına aykırı, gayri insani bir ceza ve uygulamadır. Ölüm cezası, uygulama süreci ve yerine getirme biçimi itibariyle insanlık onuruna aykırıdır."

Mısır'da yaşananların 35 yıl önce Türkiye'de yaşanan askeri cunta uygulamalarına benzediğini kaydeden Elçi, şöyle devam etti:

"12 Eylül askeri darbe yönetimi lideri Kenan Evren'in akıbeti Mısır'da bugün utanç verici uygulamaları yapanlara bir ders olmalıdır. Hiç şüphesiz Mısır Askeri Yönetimi, dünya kamuoyunun vicdanında şimdiden mahkum olduğu gibi işledikleri suçların cezai sorumluluğundan kaçınamayacaklardır. Dünyanın neresinde olursa olsun idam cezası insan onurunu ayaklar altına alan utanç verici bir ceza ve uygulamadır. Uluslararası insan hakları örgütleri gibi uluslararası toplum da Mısır'daki askeri yönetimin insan haklarına ve demokratik değerlere meydan okuyan yargılamalarına ve idam cezalarına etkili şekilde karşı çıkmalıdır."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku