Başkent Kahire ve çeşitli kentlerde iftar vaktinde rejim karşıtı gösteriler düzenlendi

KAHİRE (AA) - Mısır'ın başkenti Kahire ve çeşitli kentlerde iftar vaktinde başlayan darbe karşıtı gösterilerde, İçişleri Bakanlığı ve ordu aleyhinde atılan sloganların yanı sıra şiddet karşıtı pankartlar açıldı.

Başkent Kahire'nin Ayn Şems ve İzbet Nahl semtleriyle Eş-Şarkiyye ve Minya kentlerinde düzenlenen darbe karşıtı protestolarda rejim karşıtı sloganlar atıldı.

Kahire'nin doğusundaki Ayn Şems, Matariyye ve İzbet Nahl semtlerinde "Ultras Nadavi " gençlerinin düzenlediği iftar vakti gösterilerinin kesintiye uğramadan 4 saat sürdüğü belirtildi.

Gösterilerde havai fişek fırlatan gençler açtıkları pankartlarda şiddet karşıtı olduklarını vurguladı.

İçişleri Bakanlığı ve ordu karşıtı sloganların atıldığı Nahdavi yürüyüşünde de "Silah barutla olmaz, bilakis silah akıldır" yazılı pankartlar açıldı.

İftar vaktinde düzenlenen Nahdavi gösterisinde gençler, 30 Haziran'da büyük gösteri düzenleme çağrısı yaptı.

Kahire'nin güneyindeki Minya kentinde düzenlenen iki ayrı yürüyüşte ise Mursi posterleri ve Rabia işaretleri taşındı. Mursi ve çok sayıda İhvan üyesi aleyhinde verilen idam kararlarının lanetlenmesinin yanında hayat pahalılığı nedeniyle hükümet aleyhinde sloganlar atıldı.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 30 Haziran 2013'te düzenlenen büyük çaplı gösteriler gerekçe gösterilerek ordu darbesiyle görevinden indirilmişti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku