Başbakan Necip Rezak, yardımcısıyla dört bakanı görevden aldı Necip'e yönelik iddiaları soruşturan Başsavcı Gani'nin görevine son verildi

KUALA LUMPUR (AA) - Malezya Başbakanı Necip Rezak, kabinede değişiklik yaptı ve 700 milyon dolarlık kamu fonunu şahsi banka hesabına aktardığı iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Başsavcı Abdül Gani Patail'i görevden aldı. 

Devlete ait televizyon kanalından halka seslenen Necip, Başbakan Yardımcısı Muhyiddin Yassin'in yerine eski İçişleri Bakanı Ahmed Zahid Hamidi'nin getirildiğini belirtti. 

Necip, "Muhyiddin'in görevden almak, çok güç bir karardı. Ancak daha güçlü bir hükümetin kurulması için bu zor kararı almak zorundaydım. Karar alma sürecinde görüş ayrılıklarını ve eleştirileri kabul edebilirim ancak bu görüş ayrılıkları, halkın hükümet ve ülkeyle ilgili algılarını etkileyecek şekilde açığa vurulmamalı" diye konuştu. 

Kabine değişikliği çerçevesinde Kırsal ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Mohd Şafi Apdal, Yurtiçi Ticaret ve Tüketici Hakları Bakanı Hasan Malek, Yeraltı Kaynakları ve Çevre Bakanı G Palanivel ile Bilim ve Teknoloji Bakanı Evon Ebin görevden alındı. 

- "Başsavcı Gani'nin görevine, sağlık sorunları nedeniyle son verildi"

Hükümet Sözcüsü Hamsa Ali de Başsavcı Gani'nin görevine sağlık sorunları nedeniyle son verildiğini açıkladı. 

Gani'nin yerine Temyiz Mahkemesi yargıçlarından Apandi Ali'nin atandığını belirten Hamsa Ali, "Gani, görev süresi boyunca ülkemize büyük katkıda bulundu. Hükümetimiz adına kendisine teşekkür ediyor ve bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyorum" dedi. 

Gani, yaş haddinden emekli olacağı 6 Ekim'e kadar Adalet Bakanlığına bağlı çalışacak. 

Gani, devlete ait 1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB) adlı yatırım şirketinden kamu fonlarının Necip'in hesaplarına aktarıldığı iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürütüyordu. The Wall Street Journal ve Sarawak Report adlı internet sitesinde ay başında yer alan haberlerde, yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan 1MDB ile ilgili soruşturmada ortaya çıkarılan belgelerin, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların Başbakan Necip'e ait 5 ayrı kişisel hesaba aktarıldığını gösterdiği ileri sürülmüştü. Necip, söz konusu iddiaları, 29 yıl iktidarda kalan eski Başbakanı Mahathir Muhammed'in ortaya attığını savunmuştu. Necip, Mahathir Muhammed'in "ülkenin demokratik yollarla seçilmiş başbakanını devirmek için siyasi bir sabotaj kampanyası" yürüttüğünü söylemişti. 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku