İSTANBUL (AA) - Kuveyt Türk, 200 milyon TL değerinde kira sertifikası (sukuk) ihraç edecek.

Kuveyt Türk'ten yapılan açıklamaya göre, banka, 179 gün vadeli ve 200 milyon TL'lik sukuk ihracı için 9, 10 ve 11 Kasım tarihlerinde talep toplayacak.

Yatırımcılarını, orta-uzun vadeli, sabit veya değişken getiri sağlayabilen faizsiz sermaye piyasası ürünü sukuk ile tanıştıran Kuveyt Türk, 2015 sonuna kadar toplam 1 milyar TL'lik sukuk ihracı hedefiyle 3. halka arz işlemini gerçekleştirecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankacılığının tüm dünyada ilgi gören yatırım araçlarından olan sukuka Türkiye'de de halkın ilgisinin yüksek olduğunu ve bu durumun sektörün gelişimine katkıda bulunduğunu dile getirdi. Uyan, şunları kaydetti:

"Katılım bankacılığının revaçta ürünlerinden sukukun yerini sağlamlaştırmak için 3. halka arzımızı gerçekleştiriyoruz. 2015 yılı boyunca sukukun sadece nitelikli yatırımcılar için değil, aynı zamanda halk için de tercih edilebilir olduğunu göstermeye çalıştık. 2013 ve 2015 yıllarında gerçekleştirdiğimiz 2 halka arzda da müşterilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştık. Yine 15 Eylül'de talep toplaması gerçekleştirilen 90 gün vadeli 150 milyon TL tutarında ihraca nitelikli yatırımcılardan yaklaşık 200 milyon TL talep geldi.

Gerek yurt içi gerek yurt dışı ekonomik göstergelerin çok hareketli olduğu bir dönemde, yatırımcılar tarafından yüksek talebin olması bankamıza olan güvenin en büyük göstergelerinden birisidir. Katılım bankacılığı alanında hizmet kalitemiz ve ürün çeşitliliğimiz ile öne çıkmış bir banka olarak, BES ve portföy yönetimi alanındaki faaliyetlerimizle sukuk piyasasındaki fonlarımızı büyüterek sektörümüzü de geliştiriyoruz."

İlk olarak 2013 yılında 150 milyon TL'lik bir sukuk halka arzı gerçekleştiren Kuveyt Türk, 2014-2015 yılları arasında toplam 1,5 milyar TL'lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Dolar, Malezya Ringiti ve TL gibi farklı para cinslerinde ihraç gerçekleştiren Kuveyt Türk'ün yaklaşık 3,5 milyar TL'lik kira sertifikası piyasada dolaşımda bulunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku