Kentin geri alınması için başlatılan operasyonlarda 83 örgüt militanı öldürüldü

MEZAR-I ŞERİF (AA) - Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayet merkezinin dün Taliban militanlarının kontrolüne geçmesinin ardından güvenlik güçlerinin kenti geri almak için düzenlediği operasyonda 83 örgüt üyesi öldürüldü.

Kunduz Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Said Server Hüseyni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin havadan ve karadan sabah saatlerinde başlattığı operasyon sonucu 83 militanın öldürüldüğünü belirtti.

Ölen militanlardan üçünün Arap kökenli olduğunu ifade eden Hüseyni, örgütün eline geçen 15 polis aracının da tekrar geri alındığını söyledi.

Hüseyni, ayrıca operasyon sonucu Taliban kontrolündeki birkaç bölgenin geri alındığını kaydetti.

Kentin örgütten temizleninceye kadar operasyonun devam edeceğini dile getiren Hüseyni, sivil kayıp sayısının henüz bilinmediğini vurguladı.

Taliban örgütünden yapılan açıklamada ise Kunduz'da durumların iyi olduğu, hiçbir bölgenin güvenlik güçlerinin kontrolüne geçmediği iddia edildi.

Diğer yandan Afganistan Sağlık Bakanlığı da Kunduz'daki olaylarda 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 170 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Yüzlerce Taliban militanı dün sabah Kunduz vilayetinin merkezine 3 koldan saldırmış ve şiddetli çatışmaların ardından kentin kontrolünü ele geçirmişti.

Kentin geri alınması için bu sabah havadan ve karadan operasyon başlatılmıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku