Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Kunduz'un geri alınacağı konusunda güvence verdi

KABİL (AA) - Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Taliban'ın kontrolüne geçen Kunduz kentinin geri alınacağı taahhüdünde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basına konuşan Gani, Kunduz’da durumun en kısa sürede normale döneceğini söyledi. Halktan sakin olmasını isteyen Gani, Kunduz’un Taliban’dan geri alınacağı konusunda halka güvence verdi.

Kunduz’da durumun genel olarak kontrol altında olduğunun altını çizen ve Taliban'ın kenti tamamen ele geçirmesinin sözkonusu olmadığını belirten Afgan lider "Taliban Kunduz’a saldırarak devlet dairelerinin bir kısmını ele geçirdi. Bugün başlayan operasyon ile askerlerimiz bazı noktalarda kontrolü yeniden sağladı" dedi.

Takviye kuvvetlerin kente yakın noktalara konuşlandırıldığını kaydeden Eşref Gani özel eğitimli komandoların bölgeye sevkinin devam ettiğini ancak kentin geri alınması için başlatılacak taarruzun titizlikle planlanması gerektiğini söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı  "Hükümet sorumluluk duygusu ile hareket ediyor. Kendi vatandaşlarımızı bombalayamayız. Gaddar bir düşman olan Taliban sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Biz de sivil kayıpların yaşanmaması için azami ölçüde hassasiyetle adım atıyoruz. Askerimiz, polisimiz ve istihbarat teşkilatımız uyum içerisinde ve ortak hareket ediyor. Vatandaşlardan güvenlik güçlerimize güvenmelerini ve endişeye kapılmamalarını talep ediyorum. Gerekli adımlar atılarak kent yeniden düşmandan temizlenecek. Bu süreçte birlik olmak zorundayız" dedi.

- "Yoğun çatışmalar yaşanıyor"

Savunma Bakanı Muhammed Masum Stanikzey, Kunduz'u geri almak için operasyon başlattıklarını ve bazı cephelerde şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Stanikzey, Kunduz’a saldıran Taliban militanlarının arasında çok sayıda yabancı savaşçı bulunduğunu ve örgütün yeni taktikler uyguladığını kaydetti. 

Kunduz’un düşmesinde kent içindeki işbirlikçilerinin önemli rolü olduğunu savunan Stanikzey bazı yetkililerin de bunda sorumluluğu bulunduğunu ileri sürdü.

Yüzlerce Taliban militanı dün üç koldan kente saldırmış ve 14 saat süren çatışmaların ardından kent merkezini ele geçirmişti.

Görgü tanıkları militanların valilik binası dahil birçok devlet kurumuna ve özel bankaya örgütü temsil eden beyaz bayrak astığı ve halkın panik içinde kentten kaçmaya çalıştığı anlatıyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku