Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Demir: 2015, siyasi belirsizlikler nedeniyle kayıp yılı olmasına rağmen konut satışında adım adım rekora gidiyoruz

İSTANBUL (AA) - Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2015'in, siyasi belirsizlikler nedeniyle kayıp yılı olmasına rağmen sektörün konut satışında adım adım rekora gittiğini belirtti.

Demir, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

İnşaat sektörünün, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğuna dikkati çeken Demir, 2016 yılında sektörün yıldızının parlayacağını dile getirdi.

Demir, şunları kaydetti:

"Gayrimenkul sektörü, istikrarlı bir piyasanın oluşmasıyla yerli ve yabancı yatırımcılar için yatırımda güvenli liman olarak görüldü. Bu yılın son aylarının toparlanmayla tamamlanmasını, 2016'nın ise konut satışlarında yine bir rekor yılı olmasını bekliyoruz. Özellikle mart ve nisan ayları bu açıdan çok önemli. Sektörün önü dört yıl açık. İstikrar ortamında büyüme devam edecektir.

TÜİK rakamları, konut yatırımcısının yeni konutlara talebini gösteriyor. Konut yatırımcısı, yatırım yaparken ya da oturum amaçlı konut alırken yeni konutları tercih ediyor. Bu durum da nitelikli konut projelerine satış şeklinde yansıyor. Deprem gerçeği ile tüketicilerin ve yatırımcıların nitelikli bir yaşam sürme ihtiyacı, bu eğilimin asıl sebebi olarak öne çıkıyor."

Demir, ekimde yabancılara konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 artarak 2 bin 236'ya çıktığını hatırlatarak, şu görüşleri de paylaştı:

"Yabancıya konut satışı konusunda Türkiye hala tercih edilen ülke konumunu koruyor. 2015, siyasi belirsizlikler nedeniyle kayıp yılı olmasına rağmen konut satışında sektör olarak adım adım rekora gidiyoruz. Satışların, istikrarın yakalandığı şu günlerde artarak devam etmesini bekliyoruz. Türkiye, yabancı yatırımcıların cazibe ülkesi olmaya devam edecek. Yeter ki yabancı yatırımcının beklentisini ürettiğimiz konutlara yansıtalım."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku