KİK petrol bakanları, petrolün varil fiyatı 50 doların altında seyrederken Doha'da bir araya geldi

DOHA (AA) - Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Umman'dan oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin petrol bakanları, dünya piyasasında petrolün varil fiyatı elli doların altında seyrederken Katar'da bir araya geldi.

Başkent Doha'daki 34. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Petrol Bakanları toplantısı, ev sahibi ülkenin petrol bakanı Muhammed Salih el Sada'nın başkanlığında yapıldı. El Sada, açılış konuşmasında toplantının "özelde enerji piyasasının, genelde de global ekonominin tutarsız olduğu bir dönemde gerçekleştiği" değerlendirmesinde bulundu.   

Dünyanın bir numaralı ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, haziran ayında petrol fiyatlarının 63 dolar civarında seyrettiği sırada piyasalar hakkında "olumlu" düşündüğü açıklamasından bugüne koruduğu sessizliğini bozmadı. El Naimi, toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.  

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Katar Petrol Bakanı El Sada, "Petrol piyasası, Paris'te düzenlenecek iklim değişikliği toplantısına hazırlık gibi" konuların ele alındığını belirtti. 

El Sada, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) stratejisinin petrol fiyatlarına etkisi ve bu stratejinin değiştirilip değiştirilmeyeceği" sorusu üzerine, toplantının KİK toplantısı olduğunu ve konunun ayrı bir kurum olan OPEC içinde tartışılacağını söyledi.

El Sada'ya, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun "Katar Emiri Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani'ye OPEC üyesi ülkelerin bir zirve düzenleyerek petrol fiyatları için hamle yapmasını teklif ettiğini açıklamasının ardından bu sabah Katar Emiri'nin petrol bakanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda konunun gündeme gelip gelmediği" de soruldu. Sada, Maduro'nun bu açıklamayı yapmasının ardından karşılıklı istişarelerin sürdüğü, OPEC ülkelerinin kararlarına göre şekillenecek konunun henüz çalışma aşamasında olduğu bilgisini verdi.

Geçen yıl yaz aylarında 110 dolar seviyesinde seyreden petrol fiyatları, OPEC'in kasım sonunda petrol üretimini azaltmama kararının ardından hızla düşüşe geçmişti. OPEC'in piyasa payını kaybetmemek için üretimini aynı seviyede tutma kararı arz fazlasına yol açmış, petrolün varil fiyatı ocakta 45 dolara kadar inmişti.

Haziran ayında 69 dolar seviyelerine kadar yükselen petrol fiyatları, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'den gelen olumsuz haberler sonrasında ağustos ayında son altı yılın en düşük seviyesi olan 42 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku