Pakistan Ordu Sözcülüğü: Hint askerlerin ateşi sonucu 6 Pakistanlı sivil hayatını kaybetti

İSLAMABAD (AA) - Hindistan-Pakistan sınırının Keşmir bölgesinde iki ülke askerleri arasında çıkan çatışmada Hint askerlerin ateşi sonucu 6 Pakistanlı sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

Pakistan Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki tartışmalı Keşmir'in Sialkot bölgesindeki sınır hattında çatışma yaşandığı ifade edildi. 

Açıklamada, Hindistan askerlerinin açtığı ateş sonucu Sialkot bölgesi sınır köyleri olan Çaprar ve Harpal'da 6 sivilin hayatını kaybettiği, 22'si kadın olmak üzere 46 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Hint yetkililer de yaptıkları açıklamada Pakistan askerlerinin ateş açması sonucu, Hintli askerlerin buna karşılık verdiğini, çatışmada 2 Hint sivilin hayatını kaybettiği 16'sının yaralandığını belirtmişti.

İki ülke arasında ulusal güvenlik danışmanları seviyesinde yapılması planlanan toplantının iptal edilmesiyle bölgedeki gerilimin daha da arttığı ifade ediliyor.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşmıştı. Hindistan, Pakistan'ı kontrolü altındaki Cammu Keşmir'de saldırı düzenlemeleri için militanlara silah sağlamakla suçluyor. Ayrılıkçıların 1989'dan bu yana devam eden silahlı eylemlerinde 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği sanılıyor.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku