Ekonomi Bakanı Zeybekci: İnşallah seneye en az 50 ülkenin katıldığı bir fuar olma özelliğini İzmir Fuarı'na kazandıracağız

İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın (İEF) dünyanın en köklü fuarları arasında yer aldığını belirterek, "İnşallah seneye en az 50 ülkenin katıldığı bir fuar olma özelliğini İzmir Fuarı'na kazandıracağız" dedi.

İzmir Enternasyonal Fuarı, 84'üncü kez kapılarını açtı. Kültürpark Fuar Alanı Lozan Kapısı girişinde düzenlenen açılış töreninde konuşan Bakan Zeybekci, 2 gündür fuar için 15 ülkeden gelen bakanlarla bir arada olduklarını  ifade etti.

Dünyaca ünlü yazarların "prenses" olarak tanımladığı İzmir'in Anadolu'nun en güzel kızı olduğunu anlatan Bakan Zeybekci, İzmir Fuarı'nın, Denizli'de geçirdiği çocukluk döneminde en büyük hayallerinden biri olduğunu anımsattı.

"84 yıl boyunca bu güzelliği talimatlarıyla armağan eden Gazi Mustafa Kemal ve o talimatları yerine getiren tüm belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun" diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye'ye muasır medeniyet hedefini gösterdiler. O günün imkan ve gayretleriyle büyük bir başarıyı ortaya koydular. Bu başarıyı daha ileri götürme görevi bize düşüyor. Ekonomi Bakanlığı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, oda, birlik ve derneklerle sivil toplum kuruluşlarıyla beraber İzmir'i çocukluğumuzdaki 'Ege'nin gitmek istediği fuar' olma özelliğinden de çıkararak tüm Akdeniz'in, dünyanın 'biz de orada yer alalım' diye özendikleri, 'illa ki gelip bayrak göstermek istedikleri' bir yer haline getireceğiz. Özellikle 2016 fuarına kadar geçecek 1 yıllık sürede Ekonomi Bakanlığı olarak Büyükşehir Belediyesi'ne her tür desteği vereceğiz. Birlikte tüm ülkelerin katılmasını sağlayacak noktaya getireceğiz. İnşallah seneye en az 50 ülkenin katıldığı bir fuar olma özelliğini kazandıracağız." 

"Atavatan" olarak tanımladıkları Türkmenistan'ın bu yıl fuarın ortak ülkesi olmasının önemli bir fırsat olduğunu belirten Zeybekci, onur konuğu il olan Eskişehir'in de fuara örnek bir katılım gösterdiğini vurguladı.

Zeybekci, ipek yolunun bağlantı noktasındaki İzmir'in ticaret ve turizm konusunda iddiasını artırması gerektiğini, sağlık turizmi, eğitim, teknoloji ve bilim şehri haline getirmek durumunda olduklarını ifade ederek, bu hedefe ulaşmak için devam eden otoyol ve hızlı tren yatırımları hakkında bilgi verdi.

Bakan Zeybekci, konuşmasını tamamlamasının ardından, törenden ayrıldı.

- Diğer konuşmacılar

İzmir Valisi Mustafa Toprak ise İEF'nin kentin sosyo ekonomik gelişmişliğinin temel dinamiklerinden olduğunu, kentle özdeşleştiğini kaydetti.

İletişimin ve tanıtımın bir arada yapıldığı fuarın İzmir'in ve Ege Bölgesinin can damarlarından biri olarak görüldüğünü anlatan Toprak, "Fuar ilimizin, ülkemizin sosyo ekonomik gelişmesine, kültürel aktivitelerinin çeşitliliğine önemli katkılar sağlamaktadır. Ülke ve dünya barışına da önemli katkılar sunmaktadır" dedi.

Toprak, fuarın temasının eğitim olduğunu hatırlatarak, eğitimin öneminin bir kez daha dikkatlere sunulacağını belirtti.

- İzmir'in üreten kimliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de İzmir'in aklı ve yüreğiyle İEF'nin dünyanın en saygın fuarları arasında yer almaya devam edeceğini, kentin sahip olduğu coğrafik avantaj ve eğitimli nüfusuyla bunu rahatlıkla başaracağını kaydetti. 

İzmir'in en fazla vergi veren 3'üncü il olmasına rağmen, en az kamu yatırımı alan 7 il arasında bulunduğunu belirten Böke, 2004'den bu yana kamu yatırımlarından aldığı payın yarı yarıya gerilediğini savundu. 

Böke, "Buna rağmen İzmir halen Türkiye'nin kalbi olmayı başarıyorsa bu İzmirli'nin çağdaş, özgür ve üreten kimliğinden ileri geliyor" dedi. 

84'üncü İEF partner ülkesi Türkmenistan'ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dovran Orazmuradov da konuşmasında ülkesindeki yatırım fırsatları hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin dış yatırımcılar arasında özel bir öneminin bulunduğuna işaret etti. 

Konuşmaların ardından yerli ve yabancı heyetler, fuar stantlarını gezdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku