Dizayi: IŞİD'in saldırısı devam ediyor. Herkes için büyük bir tehlike. Kobani, sonra Tel Abyad, sonra tekrar Kobani... Zaten bizim son bir yıldır IŞİD'e karşı, uzun bir cepheden savaşımız var. Bu yüzden, herkesin bu savaşa sahip çıkması lazım. Bugüne kadar Türkiye ile iyi bir işbirliğimiz oldu Kobani'ye Peşmerge desteği Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok

ANKARA (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, "IŞİD'in saldırısı devam ediyor. Herkes için büyük bir tehlike. Kobani, sonra Tel Abyad, sonra tekrar Kobani... Zaten bizim son bir yıldır IŞİD'e karşı, uzun bir cepheden savaşımız var. Bu yüzden, herkesin bu savaşa sahip çıkması lazım. Bugüne kadar Türkiye ile iyi bir işbirliğimiz oldu" dedi.

CHP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik ile parti genel merkezinde görüşen Dizayi, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Ziyaret sebebinin" sorulması üzerine Dizayi, "Murat Özçelik eski bir dostumuz ve seçimi kazanarak milletvekili oldu. Kendisini tebrik etmek için geldim. Irak'ın durumu da konuşuldu. Kendisine başarılar diliyoruz" karşılığını verdi.

"Türkiye'deki koalisyon görüşmeleri"ne ilişkin de Dizayi, bunun Türkiye'nin iç meselesi olduğunu, yakında hem iç hem de dış politikaya hizmet edecek bir hükümetin kurulacağını kaydetti.

Gazetecilerin, "Kobani'ye tekrar saldırının olduğu bir dönemde Ankara'ya geldiniz. Başka görüşmeleriniz olacak mı?" şeklindeki sorusuna Dizayi, şu yanıtı verdi:

 "Bu konu ile alakası yok. IŞİD'in saldırısı devam ediyor. Herkes için büyük bir tehlike. Kobani, sonra Tel Abyad, sonra tekrar Kobani... Zaten bizim son bir yıldır IŞİD'e karşı, uzun bir cepheden savaşımız var. Bu yüzden, herkesin bu savaşa sahip çıkması lazım. Bugüne kadar Türkiye ile iyi bir işbirliğimiz oldu. Amerika, Avrupa'dan koalisyon bölgeye sahip çıktı, destek verdi."

"Kobani'ye Peşmerge desteği olacak mı?" sorusu üzerine Sefin Dizayi, "Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok" dedi.

- "PYD'nin kontrolündeki bölgeler Suriye'nin toprak parçası"

Bir gazetecinin, "Ankara'da başka görüşmeler yapacak mısınız?" şeklindeki sorusuna Dizayi, "Bugün geldim, bu gece döneceğim. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bey'le bir görüşmem oldu" cevabını verdi.

"Kürt koridoruyla ilgili, PYD ne yapmak istiyor? Türkmenlere ve Araplara etnik temizlik yapıldığı iddiaları var, bu konuda görüşünüz nedir?" sorusuna Dizayi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Böyle iddialar var, PYD bunu inkar ediyor. Bölgedeki bütün halkın, asıl unsurların, Türkmen, Kürt, Arap, Hristiyan orada yaşama hakkı vardır. Ve orada herhangi bir güç hükümdar olursa, bu insanların hayatlarını, mallarını, mülklerini savunması lazım ve PYD'ye büyük bir görev düşüyor. Şu anda PYD'nin kontrol ettiği bölgeler siyasi olarak Suriye'nin toprak parçasıdır. Biz Irak Kürtleri, Irak Kürdistan bölgesinden sorumluyuz. Ama tabi Suriye'deki Kürtlerin, hak ve hukukuna her zaman sahip çıktık ve destek veriyoruz. Kaderlerini, geleceklerini nasıl tayin ediyorlar, o tamamen kendilerine bağlı."

"Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmenizde, Ankara'nın endişeleri konusunda, PYD'ye iletmeniz için bir mesaj verildi mi?" sorusuna Sefin Dizayi, "Yok, bizim görüşmemiz daha fazla Erbil, Ankara, Irak'taki gelişmeler, Erbil-Bağdat ilişkileri ile ilgiliydi. Irak'ta durum pek parlak değil maalesef, çatışmalar devam ediyor. IŞİD'in saldırısı bir gün Ramadi başka gün Tikrit... Pek iyi görünmüyor ama hepimizin mücadele verip, IŞİD belasından kurtarmamız lazım" diye konuştu.

- "Silah ve mühimmat desteği oldu"

"Bugüne kadar Türkiye kaç Peşmerge eğitti?" sorusu üzerine Dizayi,  şöyle konuştu:

"Avrupa ülkeleri, Kanada, Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, her ülke kendi alanında, kendi değişik silahları üzerinde eğitiyorlar. Türkiye'de farklı sayılar olabilir ama iki eğitim merkezi var, biri Soran'da biri Süleymaniye'de. Başarılı bir eğitim merkezi. Farklı alanlarda eğitim veriyorlar."

"Türkiye'den Peşmerge'ye silah gönderiliyor mu?" sorusuna karşılık Sefin Dizayi, "Geçen Ağustos'ta IŞİD'in saldırısında, tabi Türkiye'nin silah ve mühimmat desteği oldu. Ağır silahlar değil, mühimmat ve hafif silah" ifadesini kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku