Eski Senato Başkanı Knol oy birliğiyle seçildi

LAHEY (AA) - Hollanda'da parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato’nun başkanlığına iktidarın büyük ortağı Liberal Partili (VVD) Ankie Broekers Knol yeniden seçildi.

Knol, tek aday olarak katıldığı seçimde oylamaya katılan 70 senatörün tümünün oyunu alarak bu göreve ikinci kez seçildi.

Seçim sonucunun belli olmasından sonra konuşan Knol, kendisine verilen büyük desteğe teşekkür ederek beklentileri yerine getirmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

Yaklaşık 14 yıldır seçildiği Senato’da 2013 yılından bu yana başkanlık koltuğunda oturan 68 yaşındaki Knol’un görev süresi 2019’da sona erecek.

Parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi'nden geçen kanunları onaylama yetkisine sahip Senato’daki mevcut sandalye dağılımı, VVD ile İşçi Partisi’nden (PvdA) oluşan koalisyon hükümetinin geleceğini yakından ilgilendiriyor.

İki parti 75 sandalyeli Senato’da toplam 21 üyeye sahip. Bu yüzden iktidarın çıkardığı yasaların Senato’dan geçmesi muhalefet partilerinin desteğine bağlı.

Hollanda yasalarına göre, senatörler doğrudan halk tarafından değil, 12 eyalet meclisinde görev yapan 570 üyenin oyları neticesinde belirleniyor.

 

Anahtar Kelimeler
HollandaHollanda Senatosu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku