Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sefcovic: “AB’nin önümüzdeki yıllarda ele alacağı önde gelen 7 enerji projesinin 3’ü Bulgar projesidir”

SOFYA (AA) – Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, “Avrupa Birliği’nin (AB) önümüzdeki yıllarda ele alacağı önde gelen 7 enerji projesinin 3’ü Bulgar projesidir” dedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü'nün düzenlediği Güneydoğu Avrupa Enerji Güvenliği ve Enerji Altyapı Konferansı başkent Sofya’da Balkan Oteli’nde başladı.

Konferansın başında konuşan Avrupa Komisyonu'nun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sefcovic, Bulgaristan’ın, AB ortamında enerji güvenliğinin artırılması için yapılması gereken çalışmalar konusunda güzel bir örnek olduğunu belirtti. Ülkenin bölgesel enerji politikasının ve hükümetin amaçlarının net olduğunu ifade eden Sefcovic, “AB’nin önümüzdeki yıllarda ele alacağı önde gelen 7 enerji projesinin 3’ü Bulgar projesidir” diye konuştu.

Güneydoğu Avrupa’nın tüm bölgesinde enerji sektöründe ortak çözümlerin bulunmasının şart olduğunu kaydeden Sefcovic, bariyerlerin kaldırılması ve ortak bir enerji pazarının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Bulgaristan’ın Türkiye, Yunanistan ve Romanya ile ara doğalgaz bağlantılarının kurulmasına ilişkin çalışmalarının yavaş ilerlemesinden dolayı duyduğu endişelerini de dile getiren Sefcovic, konuyu Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ile görüşeceğini söyledi.

Rus doğalgaz konusuna da değinen Sefcoviç, AB, Rusya ve Ukrayna arasında yapılacak görüşmelerde kış döneminde doğalgaz ikmallerinin garantileneceğini kaydetti. Avrupa’nın geçmişte yaşadığı gaz krizini iyi hatırladığını ve bundan ders alınması, bir daha benzer bir sorunun yaşanmaması gerektiğini dile getirdi.

İran konusunda da diplomatik bir ilerleme sağlandığına işaret eden Sefcovic, “Her şey yolunda giderse yaptırımlar da kaldırılabilir. İlk başta özellikle ham petrol pazarında bir toparlanma beklenebilir. Büyük bir üretici olan İran önemli bir rol oynayabilir” dedi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da doğalgaz kaynaklarının çeşitlendirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek, “Biz Kuzey Akım, Güney Akım’a karşı değiliz. Hiçbir akıma karşı değiliz, sadece kaynakların çeşitlendirilmesini isteriz” ifadelerini kullandı.

AB’nin enerji güvenliğinin en az sığınmacı krizi, ekonomik veya finansal kriz kadar önemli olduğunu ifade eden Borisov, Bulgaristan’ın çözüm bulması gereken önemli sorunların arasında Güney Akım Projesi sorununun yer aldığına vurgu yaptı.

Borisov, Bulgaristan’ın Varna bölgesinde bir enerji dağıtım merkezi kurmak istediğini de anımsattı.

Konferans kapsamında düzenlenen “Enerji Politikası Bağlamında Enerji Altyapısının Güvenliği” konulu panelde konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurşin Güney de, Türkiye’nin son yıllarda dış enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve kendi kaynaklarını geliştirmek üzere yaptığı çalışmaları aktardı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku