UNHCR Sudan Ofisi: Güney Sudan'dan son bir ayda yaklaşık 30 bin kişi Sudan'a sığındı

HARTUM (AA) - BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sudan Ofisi, Güney Sudan'da yaşanan şiddet olaylar nedeniyle son bir ayda yaklaşık 30 bin kişinin Sudan'a sığındığını bildirdi.

UNHCR Sudan ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 20 Mayıs'tan bu yana ülkelerinde yaşanan şiddet ve iç çatışmalar nedeniyle 30 bin Güney Sudanlının evlerini ter ederek Sudan'ın başkenti Hartum'a sığındığı belirtildi.

Günde 100 ila 150 arasında Güney Sudanlının sınırdan geçtiği kaydedilen açıklamada, UNHCR Sudan Temsilcisi Muhammed Adar'ın, "Söz konusu mülteciler hakkında aldığımız raporlar bizleri endişelendiriyor. Çünkü 3 bin 500'ü 5 yaş altı, 150'si ebeveynsiz olmak üzere aralarında 7 bin çocuk bulunuyor. Hayatta kalmaları için bu insanların acil yardıma ihtiyacı var" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Sudan'ın 172  bini aşkın Güney Sudanlı sığınmacıyı barındırdığına işaret edilen açıklamada, bu sığınmacıların 152,2 milyon dolara ihtiyaç duyduğu ancak şu ana kadar bu rakamın sadece yüzde 12'sinin sağlanabildiği belirtildi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te, eski yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsüyle suçlamasının ardından şiddet olaylarının yaşandığı ülkede, o tarihten bu yana hükümete bağlı birlikler ile Machar yanlısı gruplar arasında çatışmalar aralıklarla devam ediyor.

Çatışmalarda 10 binlerce insan hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ya ülke içinde yerinden edildi ya da komşu ülkelere kaçtı. BM, ülkede yaklaşık 2,5 milyon kişinin açlık tehlikesi altında olduğunu tahmin ediyor.

Anahtar Kelimeler
MülteciGüney SudanUNHCR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku