İSTANBUL (AA) - Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ), 2015 yılında Türkiye'ye İran'daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya tesislerinde üretilen 95 bin ton granül üre gübresi getirerek, Türk çiftçisinin daha uygun fiyatla gübreye ulaşmasına katkıda bulundu.

GÜBRETAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, 63 yıl önce Türk çiftçisinin tarımsal verimliliğini artırmak amacıyla kurulan şirket, tarım için katma değer üretmeye devam ediyor.

Şirket, söz konusu amaç doğrultusunda, İran'daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya tesislerinde üretilen granül üre gübresini ülkeye getirerek, Türk çiftçisinin daha uygun fiyatla gübreye ulaşmasına katkıda bulunuyor.

Razi Petrokimya'dan mayıs ayında 45 bin ton granül üre gübresi sevkıyatı gerçekleştiren GÜBRETAŞ, geçen hafta 50 bin tonluk granül üre gübresi daha ülkeye getirdi.

Şirket böylece, 2015 yılında Razi Petrokimya'dan Türkiye'ye getirdiği 95 bin ton granül üre gübresiyle, bu ürünün Türkiye'deki yıllık tüketiminin yüzde 10'unu karşılamış oldu.

 

- "Yılda 940 bin ton civarında üre gübresi tüketiliyor"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen GÜBRETAŞ Genel Müdürü ve Razi Petrokimya Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Kutlu, Türk çiftçisinin daha ekonomik gübre temin edebilmesine katkıda bulunmak amacıyla 2008 yılında İran'da Razi Petrokimya yatırımını yaptıklarını anımsattı.

Bu sayede uygun lojistik fırsatları oluştukça Razi Petrokimya'dan getirilen ürünlerin, ülke tarımında kullanıma sunulduğunu belirten Kutlu, şunları kaydetti:

"Son 5 yıllık ortalamaya bakıldığında, ülkemizde yılda 940 bin ton civarında üre gübresi tüketiliyor. Bunun yaklaşık dörtte birini GÜBRETAŞ olarak biz karşılıyoruz. Bu yıl da mayıs ve kasım aylarında gelen ürünlerle Razi Petrokimya tesislerinde ürettiğimiz toplam 95 bin ton granül üre gübresini Türkiye'ye getirdik. Bu da kendi üre satışımızın yüzde 40'ına, Türkiye toplam üre tüketiminin yüzde 10'una karşılık geliyor. Aynı zamanda İskenderun limanına indirilen bu ürünleri, GÜBRETAŞ'ın iştirak şirketi olan lojistik firmasıyla ülke geneline sevk ederek, çiftçilerin kullanımına sunup, Türkiye'nin tarımsal verimliliğine katkı sağlamış oluyoruz."

Kutlu, Razi Petrokimya'nın yılda yaklaşık 3,6 milyon ton üretim kapasitesine sahip olduğu blgisini vererek, bu yatırımın GÜBRETAŞ'ın finansal gücüne katkı sağladığını, aynı zamanda buradan getirilen gübre alımlarının da tarım sektörü açısından da Türkiye'ye katma değer ürettiğini vurguladı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku