Koordinasyon Komitesi Üyesi Lotayef: Biz İsrail topraklarına girmiyoruz, hedefimiz Gazze toprağı. İsrail ordusu bizi durdurmaya karar verirse barışçıl bir direnişle karşılaşacak. Bizi durdurmaya hakları olduğuna inanmıyoruz. Hiçbir şekilde şiddetin parçası olmayacağız

GİRİT (AA) - Gazze'deki İsrail ablukasını kırmak amacıyla yola çıkan 3. Özgürlük Filosu'nun Kanadalı organizasyon komitesi üyesi Ehab Lotayef, filonun İsrail topraklarına değil, Gazze topraklarına gittiğini belirterek, "İsrail ordusu bizi durdurmaya karar verirse, barışçıl bir direnişle karşılaşacak. Bizi durdurmaya hakları olduğuna inanmıyoruz" dedi.

Az sayıda basın mensubuna filonun hazırlıkları ve amacıyla ilgili bilgi veren Lotayef, yolculuğa katılacakların net sayısını vermedi ancak sayının "dikkate değer" olacağını kaydetti.

Filonun yola çıkmak için hazırlıklarının sürdüğünü belirten Lotayef, yola çıkış tarihiyle ilgili kesin tarih vermekten kaçınırken, hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Lotayef, filoda yer alan teknelerin Gazze'ye doğru yola çıkacakları yer hakkında da bilgi vermedi. Lotayef, bunun gerekçesini "hazırlıkların ve ekibin güvenliği" olarak gösterdi.

"Bizimkisi bir insani yardım girişimi değil, biz politik bir misyonla hareket ediyoruz" ifadelerini kullanan Lotayef,  "Bu, tamamen barışçıl bir misyon, bunu özellikle vurguluyorum, amacımız dünyanın dikkatini Gazze'deki ablukaya çekmek ve bu ablukanın sona ermesini sağlamak" diye konuştu.

Gazze'deki İsrail ablukasını "insanlık dışı ve gayrimeşru" diye nitelendiren Lotayef,  İsrail'in tepkisinin ne olacağı şeklindeki soruya da "İsrail ordusunun ne yapacağına kendisi karar verecek. Ancak biz her türlü şiddetten kaçınacağız" yanıtını verdi.

Lotayef, "Biz, İsrail topraklarına girmiyoruz, hedefimiz Gazze toprağı. İsrail ordusu bizi durdurmaya karar verirse, barışçıl bir direnişle karşılaşacak. Bizi durdurmaya hakları olduğuna inanmıyoruz.  Tekrar vurguluyoruz, biz hiçbir şekilde şiddetin parçası olmayacağız" dedi.

"Gazze’ye girersek bu ahlaki bir zafer olacaktır ama asıl amacımız bu değil" diyen Lotayef, "Amacımız dünyayı bu ablukanın kaldırılması için İsrail’e baskıya sevk etmek.  Asıl başarı ablukanın kaldırılması olacak" görüşünü dile getirdi.

Gazze'deki ablukanın kaldırılmasının Filistin halkının acılarını sona erdirmede ilk adımı teşkil edeceğini ifade eden Lotayef,  Filistin meselesinin bir bütün olarak barışçıl şekilde çözülmesinin bölgeye barış getirmede merkezi önemde olduğunu söyledi.

Lotayef, Özgürlük Filosu'nun Filistin halkını temsil iddiası taşımadığını da vurguladı.

Girişimin İsrail tarafından provokasyon olarak nitelendirilmesiyle ilgili görüşü sorulan Ehab Lotayef,  "Provokasyon bizim yaptığımız değil. Provokasyon, 1,8 milyon insanı mahpus tutmak, normal bir yaşam sürmelerine izin vermemektir" yanıtını verdi.

- "Şimdiden bir sonraki eylemi planlamaya başladık"

Özgürlük Filosu Koalisyonu girişimiyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan, koalisyonun Avrupa Kampanyası Başkan Yardımcısı Ziad El-Aloul da, Gazze'deki abluka sürdükçe benzer eylemlerin süreceğini söyledi.

Özgürlük Filosu'nda Tunus eski Devlet Başkanı Yusuf Marzuki ve İsrail Parlamentosu Knesset Üyesi Basel Ghattas başta olmak üzere çok sayıda Arap ve Avrupalı parlamenter ile entelektüelin yer alacağını ifade eden El-Aloul,  "Bu girişimin kendisi amaçlarımızdan birini zaten gerçekleştirmiş durumda, o da insanların Gazze’deki ablukayı konuşmaya başlamış olması" dedi.

3. Özgürlük Filosu'nun Gazze'deki ablukayı son birkaç gündür dünya medyasında öne çıkardığını belirten El-Aloul, "İnsanlar şimdi bu gayrimeşru kuşatmanın kaldırılmasını konuşmaya başlayacak, konu Avrupa parlamentolarına taşınacak ve uluslararası toplumda konuşulacak" görüşünü dile getirdi.

İsrail'in filoya yönelik muhtemel tepkisiyle ilgili olarak da El-Aloul, "Tecrübeyle biliyoruz ki İsrail kendini uluslararası hukukun üstünde görüyor. Teknelerimiz Avrupa bayrakları taşıyacak, misyonumuz da meşru ve barışçıl ama İsrail'in umurunda değil" diye konuştu.

İsrail'in muhtemelen filoyu durduracağını ve bir İsrail limanına çekeceğini belirten El-Aloul, "İsrail’in bizi durdurmaya veya bize saldırmaya hakkı yok. Biz İsrail’e değil, özgür Gazze’ye gidiyoruz. Gazze artık İsrail yönetiminde değil, bizi neden durduruyorlar?" dedi.

"İsrail Savunma Bakanı'nın tehditleri bizi sadece daha kararlı hale getiriyor" diyen El-Aloul, "Bu misyonu sürdüreceğiz, yaptığımız şeye inanıyoruz. İnsani ve barışçıl bir misyonumuz var. Daha şimdiden bir sonraki eylemi planlamaya başladık. Gazze ve Filistin özgürleşmeden de bu eylemleri bitirmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gazze'deki İsrail ablukasını kırmak amacıyla İsveç'ten yola çıkan "Marianne" adlı teknenin kendisine eşlik edecek 4 tekneyle Yunanistan'dan yola çıkması bekleniyor.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku