AP'deki Kuzeyli Yeşil Solu İttifakı, parlamentoda Gazze'ye uygulanan ablukaya son verilmesine yönelik dilekçe dağıttı

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Parlamentosundaki (AP) Kuzeyli Yeşil Solu İttifakı, İsrail'e Gazze'ye yönelik ablukasını sona erdirmesi çağrısı yaptı.

İttifak, parlamenterlere İsrail'in Gazze üzerindeki kara, hava ve denizden ablukasını kaldırması talebini içeren dilekçe dağıttı. Dilekçenin 751 üyesi olan AP'de 100'den fazla imzaya ulaştığı bildirildi.

Grubun sözcüsü ve AP üyesi Martina Anderson, düzenlediği basın toplantısında, son sekiz yılda Gazze'nin 3 kez askeri saldırıya maruz kaldığını hatırlatarak, bu şartlar altında Gazze'yi dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak tanımlanmasının anlaşıldığını söyledi.

2007 yılından beri Gazze'ye abluka uygulayan İsrail, 2010'da ablukayı delmeyi hedefleyen ilk özgürlük filosundaki yardım gemilerine saldırmıştı. Filodaki Mavi Marmara gemisinin 10 yolcusu olay sırasında, iki yıl komada kalan bir yolcu da 2014'te hayatını kaybetmişti.

2. Özgürlük Filosu, 2011'de oluşturulmuş ancak uluslararası toplumun karşı çıkması sonucu yola çıkamamıştı. Ablukayı delmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu'nun birkaç gün içinde Yunanistan'dan hareket etmesi bekleniyor.

İsrail ordusunun 2014 yılı Temmuz ve Ağustos ayında Gazze'ye gerçekleştirdiği son saldırılarda da aralarında sivil ve çocukların da olduğu 2 bin 100'den fazla Filistinli yaşamını yitirdi. 11 binden fazla kişinin yaralandığı saldırılarda, 100 binden fazla Filistinli evsiz kaldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku