Garanti Emeklilik Genel Müdürü Onaran: BM Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri'ne imza atarak, toplumda ve ekonomide kadınların yanında yer aldığımızı ve onlara verdiğimiz değeri somut bir biçimde ortaya koymaktan mutluluk duyuyoruz

İSTANBUL (AA) - Garanti Emeklilik, Birleşmiş Milletler (BM) Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri'ne imza attı. 

Garanti Emeklilik'ten yapılan açıklamaya göre şirket, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi'nin (UN Women) iş birliğiyle 2010 yılında oluşturulan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri'ni (Women's Empowerment Principles) imzaladı.

Garanti Emeklilik, Türkiye'de söz konusu prensiplere imza atan ilk emeklilik şirketi oldu. Sözleşmede yer alan 7 prensip, cinsiyet eşitliğinde gelişme sağlayarak, kadının toplumda güçlendirilmesine yönelik atılacak adımlar konusunda yol gösteriyor.

Prensipler, imza atan kurumlar için ise cinsiyet eşitliği hedefleri oluşturmak, yönetimde yüzde 30 ve üzerinde kadın katılımı sağlamak, sözlü veya psikolojik tacize sıfır tolerans konusunda politika oluşturmak gibi pek çok önemli taahhüdü içeriyor.

Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri'nin başlıkları şu şekilde sıralanıyor:

"Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik sağlanması, tüm kadın ve erkeklere işte adil davranılması, insan haklarına ve ayrım yapmama ilkesine saygı gösterilmesi, bu ilkelerin desteklenmesi, tüm kadın ve erkeklere sağlık, güvenlik ve refah sağlanması, kadınların eğitim, kurs ve profesyonel gelişim imkanlarıyla desteklenmesi, kadınları güçlendiren girişimci gelişimi, tedarik zinciri ve pazarlama yöntemlerinin uygulanması, toplumsal inisiyatifler ve destekler aracılığıyla eşitliğin teşvik edilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişimin ölçülmesi ve halka açık raporlanması."

Bugüne kadar dünya genelinde toplam bin 47 firmanın imzaladığı Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri'ni, Türkiye'den 51 firma destekliyor.

 

- "Topluma fayda sağlayan pek çok proje yürüttük"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, şirket olarak evrensel ölçüde kabul görmüş değerlere büyük önem verdiklerini vurguladı.

Onaran, Garanti Emeklilik olarak bugüne kadar topluma fayda sağlayan birçok proje yürüttüklerini aktararak, şu görüşleri paylaştı:

"Bu yaklaşımımızla 2015 yılı Temmuz ayında Birleşmiş Milletler'in Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne taraf olarak, insan hakları, çalışan hakları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarında uluslararası kabul görmüş ilkeleri içselleştirmeyi taahhüt ettik. Çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanmasının, Türkiye'nin parlak geleceğine atılacak bir imza anlamı taşıdığına yürekten inanıyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğumuzun temel taşı olan çevreyle ilgili çalışmalarımıza da başladık. Çalışanlarımızın desteğiyle yürüttüğümüz 'Çevre Yönetim Sistemi' oluşumumuzu en kısa sürede kurarak çevre farkındalığımızı oluşturmak istiyoruz. Bulunduğumuz sektöre de bu konuda ilham vererek, çalışmalarımızı bu bilinçle devam ettireceğiz."

Onaran, BM Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri'ne imza atarak, toplumda ve ekonomide kadınların yanında yer aldıklarını ve onlara verdikleri değeri somut bir biçimde ortaya koymaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Yakın bir zamanda dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni de imzaladıklarını hatırlatan Onaran, şirketlerin sadece ekonomik performanslarıyla değil aynı zamanda evrensel ilkelerin ışığında yapacağı çalışmalarla değer oluşturabileceğine inandıklarını kaydetti.

Onaran, şirket olarak kadınlara büyük önem verdiklerine, kadınların iş hayatında desteklenmesini sorumlulukları arasında gördüklerine dikkati çekerek, "Faaliyet gösterdiğimiz toplumumuzda başta kadınlarımız olmak üzere insanlarımızın iş ve sosyal hayatlarına olumlu yönde katkı sağlayacak çalışmalara öncelik veriyoruz. Garanti Emeklilik olarak daha fazla kadın gücünün iş dünyasına kazandırılmasına destek sağlamaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz" değerlendirmesinde de bulundu.

Anahtar Kelimeler
FinansGaranti Emeklilik
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku