İSTANBUL (AA) - Garanti Bankası, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan tek Türk şirketi oldu.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, banka Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nin Gelişmekte olan Piyasalar kategorisinde listelenen tek Türk şirketi oldu.

Geçen yıl BIST Sürdürülebilirlik Endeksi ve BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer almaya hak kazanan Garanti, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil olarak, sürdürülebilirliği bankacılıkla birlikte tüm faaliyetlerine başarıyla entegre ettiğini bir kanıtladı.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nin Gelişmekte olan Piyasalar kategorisi, RobecoSAM tarafından yapılan değerlendirme sonucunda sürdürülebilirlik konusunda lider olduğu belirlenen şirketlerden oluşuyor. Endeks, 23 farklı ülkede yer alan en büyük 800 şirket içinde ekonomik, çevresel ve sosyal alanda en iyi yüzde 10'luk dilimde bulunan şirketleri temsil etmeyi amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, Garanti Bankası olarak, sürdürülebilirliği faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak konumlandırdıklarını vurguladı. Her zaman uzun vadeli başarının peşinde olduklarını belirten Erbil, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilirlik, bizim için çevreye ve topluma olumsuz etkileri en aza indirmekle sınırlı değil. Paydaşlarımızla yarattığımız değeri sürekli artırmak üzere gelecek için güçlü ve başarılı bir iş modeli oluşturmak anlamına geliyor. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızın, dünyada en prestijli endekslerden biri olarak bilinen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne kabul edilerek onaylanması bizim için ayrı bir gurur vesilesi oldu. Bu endekste yer almaya hak kazanmamızın, tüm paydaşlarımız nezdinde çok önemli bir değer ifade ettiğine inanıyoruz.

Türkiye'de sürdürülebilirlik alanında öncü bir kurum olarak, içinde yaşadığımız topluma ve çevreye değer katmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

 

- Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi

 

1999'da yatırım portföylerine sürdürülebilirlik kriterlerini entegre eden yatırımcılar için küresel çapta sürdürülebilirlik göstergesi olarak kurulan ilk endeks olma özelliği taşıyan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, dünyanın önde gelen şirketlerinin çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan hisse performansını takip ediyor.

Şirketler, değerlendirme kapsamında etik hususlar, yönetişim, finansman faaliyetleri ve kurum içinde çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık, tedarik zinciri, insan ve çalışan hakları gibi kriterlerde puanlanıyor. Garanti Bankası, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde Türkiye'den yer alan tek şirket konumunda bulunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku