Garanti Bankası'nın öncelikli hedefleri arasında 2016 ve sonrasında enerji verimliliğini artıracak projelere finansman sağlamak var Enerji verimliliği projelerine düşük maliyetli finansman sağlanması bu projeleri yatırımcılar açısından çok daha cazip kılacak ve talebi artıracaktır

İSTANBUL (AA) - Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Garanti Bankası'nın öncelikli hedefleri arasında 2016 ve sonrasında enerji verimliliğini artıracak projelere finansman sağlamak olduğunu bildirdi.

Garanti'den yapılan açıklamaya göre, Paris'te düzenlenen 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında düzenlenen Lima-Paris Eylem Gündemi (LPAA) toplantısında dünyada enerji verimliliği finansmanın önemi ele alındı.

Toplantıya katılan Ebru Dildar Edin, Türkiye'de enerji verimliliği projelerinin finansmanına desteğin artırılması için atılması gereken adımlarla, Garanti Bankası'nın kurum olarak enerji verimliliği ve bu alandaki projelerin finansmanı konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Edin, Garanti Bankası'nın öncelikli hedefleri arasında 2016 ve sonrasında enerji verimliliğini artıracak projelere finansman sağlamak olduğunu aktardı.

Türkiye bugün enerji ihtiyacının yüzde 72'sini ithal ederken, enerji verimliliğini ve yerli kaynakların kullanımını sürdürülebilir şekilde artırmanın en önemli öncelikleri haline geldiğini aktaran Edin, uluslararası finans kuruluşları tarafından enerji verimliliği projelerine bugüne kadar destek verilse de ülke olarak enerji verimliliği hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için çok daha fazlasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

 Bu kapsamda öncelikle iklim değişikliği konusunda tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkelerin, Türkiye gibi kişi başı emisyonları nispeten daha düşük ülkelere finansman desteği sağlamaları gerektiğini düşündüklerini vurgulayan Edin, şunları kaydetti:

"Uluslararası finansman desteğinin yanında, Türkiye'de bir takım yasal düzenlemelerle de enerji verimliliği projelerinin finansmanında önemli aşama kaydedilebilir. Enerji verimliliği projelerine düşük maliyetli finansman sağlanması bu projeleri yatırımcılar açısından çok daha cazip kılacak ve talebi artıracaktır. Bu nedenle yurt dışından ucuz kaynak bulunmasının yanı sıra, kredi maliyetlerini aşağıya çekecek vergisel avantajların da katalizör rolü üstleneceğine inanıyoruz. Ayrıca, çevresel alanlarda bankalar birliği veya yerel sürdürülebilirlik endekslerinin daha fazla şeffaflık talep etmesi, bankaların bu alanlardaki faaliyetlerini hızlandırmak adına bir motivasyon unsuru olacaktır. Bu tip platformların, örneğin iklim değişikliğiyle mücadele kategorisine giren finansman tutarlarının açıklanmasını talep etmesi, bu konuda yolun başında olan bankaları daha fazla teşvik edecektir."

 

- "Yüzde 35 payla Türkiye'de rüzgar enerjisi finansmanında lider banka konumundayız"

 

Edin, Garanti Bankası'nın kurum olarak sürdürülebilirlik stratejisinin temel bileşeni olan enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiğini bildirdi.

Banka olarak kendi enerji tüketimlerini de yakından takip ettiklerini, bu alanda sürekli iyileştirmelerle çevreye olan etkilerini en aza indirmek üzere çalıştıklarını aktaran Edin, "2014 yılında şirket genelinde hayata geçirdiğimiz uygulamalarla, toplam enerji tüketimimizi bir önceki yıla göre yüzde 10 azalttık" ifadelerini kullandı.

Şu anda tüm Garanti şubelerinin Çevre Yönetim Sistemi'ne sahip ISO 14001 sertifikalı binalarda çalıştığı bilgisini veren Edin, bu ofislerin tamamının kendilerine enerji ve kaynak verimliliği hedefleri koyduğunu dile getirdi.

Özellikle çalışan sayısı yüksek ana ofislerini LEED kriterlerine göre dizayn ettiklerini veya mevcut binalarını dönüştürdüklerini vurgulayan Edin, toplantıda katılımcılarla şu görüşlerini de paylaştı:

"Ayrıca ikisi de Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (Tur-SEFF) ve Orta Büyüklükte Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (Mid-SEFF) aracılığıyla bugüne kadar küçük ve orta büyüklükteki pek çok enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projesine finansman sağladık. 2014 sonu itibarıyla yüzde 35 payla Türkiye'de rüzgar enerjisi finansmanında lider banka konumundayız. Son birkaç yıldır sürdürülebilirlik yaklaşımımızı ürün geliştirme süreçlerine de entegre ettik. Yakın dönemde güneş enerjisi projeleriyle verimli sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla yeni kredi ürünleri geliştirdik. 2016 yılında sürdürülebilir enerji alanında odaklarımızdan biri güneş enerjisi, bir diğeri ise enerji verimliliği olacak. Türkiye'nin sürdürülebilirlik alanında öncü bankalarından biri ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ndeki tek Türk şirketi olarak sürdürülebilir enerji projelerini destekleyerek iklim değişikliği etkilerinin azaltılması yolundaki çalışmalara öncülük etmeyi sürdüreceğiz."

Anahtar Kelimeler
FinansGaranti Bankası
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku