İSTANBUL (AA) - Ford'un, dünya çapında gerçekleştirdiği ve 2015 yılında 5 bin genç sürücüye eğitim vermeyi hedeflediği sosyal sorumluluk projesi "Ford Sürüş Akademisi", İstanbul'da eğitim verecek.

Ford'dan yapılan açıklamaya göre, Ford Motor Company'nin 2003 yılında Amerika'da geliştirdiği güvenli sürüş eğitim projesi "Ford Sürüş Akademisi" (Ford Driving Skills For Life) bu yıl ilk kez Türkiye'de de genç sürücülere ücretsiz eğitim sağlayacak. 

İTÜ Vakfı'nın katkılarıyla, 5-7 Kasım tarihlerinde İTÜ Ayazağa kampüsünde gerçekleşecek olan Ford Sürüş Akademisi eğitimleri, 3,5 saat sürecek.

4 aşamadan oluşan programda, direksiyon başında SMS atma ve fotoğraf çekme gibi dikkat dağıtıcı davranışların ve alkollü araç kullanımının tehlikeleri de uygulamalı olarak gösterilecek.

Avrupa'da, 18-24 yaş arası gençlerin birinci ölüm nedeninin trafik kazası olması nedeniyle, Ford Sürüş Akademisi'nde; tehlike tanıma, direksiyon hakimiyeti, hız ve mesafe yönetimi gibi beceri geliştirme eğitimleri hem teorik hem de uygulamalı olarak verilecek.

Türkiye ile Danimarka ve Hollanda'da ilk kez uygulanacak olan proje, halihazırda Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Romanya, Rusya, İspanya ve Birleşik Krallık'ta devam ediyor.

8 ülkede, 27 farklı noktada, 133 Ford Sürüş Akademisi eğitimine katılan gençlerin neredeyse hepsi, eğitim sonrasında kendilerine güvenlerinin arttığını ve programı arkadaşlarına tavsiye ettiğini belirtiyor.

Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek olan Ford Sürüş Akademisi (DSFL) programına katılmak için 18-24 yaş arasındaki gençlerin www.fordsurusakademisi.com adresindeki formu doldurarak kayıt yapması yeterli olacak.

 

- Castrol Ford Team Türkiye'nin şampiyon pilotu Bostancı gençleri eğitecek

 

Açıklamaya göre, Ford Sürüş Akademisi, her ülkenin önde gelen eğitim kurumlarıyla çalışıyor. Türkiye'de bu önemli görev, Türkiye'nin en önemli motor sporları simgelerinden biri olan Castrol Ford Team Türkiye'nin şampiyon pilotu Murat Bostancı tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye tarihinde ilk defa Avrupa Ralli Kupası'nı kazanarak tarihe geçen Bostancı, Ford Sürüş Akademisi kapsamında sürüş tecrübelerini ve bilgilerini genç sürücülerle paylaşacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, Ford'un yaptığı araştırmaların, dünya çapında 18-24 yaş arasındaki gençlerin başlıca ölüm sebepleri arasında trafik kazalarını gösterdiğini vurguladı.

Yücetürk, genç sürücülerin deneyim eksikliğini gidermek amacıyla global olarak yürütülen ve gençler üzerinde belirgin pozitif etkileri görülen Ford Sürüş Akademisi projesinin Türkiye'de de genç sürücülerle buluşmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Türkiye'de ilk defa bu kapsamda ücretsiz bir eğitim sunulduğunu belirten Yücetürk, bunun genç sürücülerin bilinçlenmesi ve trafikte daha güvenli seyahat etmeleri için son derece önemli olduğuna inandıklarını aktardı.

 

Anahtar Kelimeler
OtomotivFord
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku