İSTANBUL (AA) - Ford, simülasyon şehir Mcity'de kendi kendine giden otomobilleri test eden ilk otomotiv üreticisi oldu. 

Ford tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, Michigan Üniversitesi'nde kurulan, Manchester şehrinin simülasyonu Mcity'de kendi kendine giden otomobilleri test etti. 

Otonom sürüşün, gerçek bir şehre nasıl adapte olacağını test etmek için 129,5 dönümlük alan üzerine kurulmuş olan simülasyon şehir, Michigan Üniversitesi'nin Mobilite Ulaşım Merkezi içerisinde yer alıyor.

On yıldan uzun süredir otonom araçları test eden Ford, bu testleri, gelişmiş sensör teknolojilerini araştırmak için Kuzey Kampüs Araştırma Merkezi'ndeki MCity’nin farklı yolları ve gerçekçi mahallelerine doğru genişletti.

Ford Fusion Hibrit Otonom Araştırma Aracı, bugünün ön kamera ve ultrasonik sensörler gibi sürücü yardım teknolojilerine, LiDAR sensörlerini de ekleyerek aracın çevresindeki ortamın 3 boyutlu haritasını çıkarıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Global Ürün Geliştirme Grup Başkan Yardımcısı Raj Nair, otonom araç filolarını Mcity'de test etmenin, bu yeni teknolojileri zorlayıcı ama güvenli bir şekilde geliştirmelerine olanak sağladığını belirterek, "Biz bu çalışmaları, milyonlarca insanın yaşamlarını iyileştirme ve mobiliteyi artırmada önemli bir adım olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.

 

 - Tamamen yeni ve farklı bir şekilde gerçek trafik testleri

 

Verilen bilgiye göre, İngiltere'deki Manchester şehrinin birebir kopyası şeklinde oluşturulan MCity'de otomobil kullanıcılarının her gün karşılaşabilecekleri olaylar simüle ediliyor. Burada kendi kendine giden otomobillerin gerçek bir şehir trafiği içerisinde ne kadar güvenle seyredebileceği test ediliyor.

Mcity'nin trafik ışıkları, yaya geçitleri, yol şeritleri, bisiklet yolları, ağaçlar, kaldırımlar hatta inşaat bariyerleri ile tüm detaylarıyla oluşturulan şehir ortamını sunuyor. Kırmızı ışıkta geçmek gibi, halka açık yollarda test edilemeyecek gerçek dünya senaryolarını oluşturmayı sağlıyor.

Asfalt, beton, simülasyon tuğla ve toprak zeminler, birkaç şeritten oluşan yollar, rampalar, dönüşler ve tüneller de Manchester şehrinin gerçek yapısını tamamen yansıtan simülasyonu ile otonom araçların testi için sunuluyor.

Ford, yeni nesil otomobillerde kullanılacak olan çevre kontrolü özelliğini entegre ederek ortaya çıkarttığı Ford Fusion Hibrit Otonom Araştırma Aracı'nı Michigan Üniversitesi ile birlikte 2013'teki State Farm Insurance etkinliğinde tanıtmıştı. 2015 yılı başında ise otonom araç teknolojilerini bir adım daha ileriye taşıyarak çevre kontrolü ve hesaplama teknolojilerini üretim hattına taşıyacak yeni testlere başlandı.

Anahtar Kelimeler
OtomotivFordMcity
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku